Haberler

Sahillerden intikam alma teklifi mi?

Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Önder Yılmaz
AKP, sahil bölgelerindeki belediyelerin ruhsat ve imar yetkisinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na devrini öngören bir yasa teklifi hazırladı.

AKP Manisa Milletvekili Recai Berber ve arkadaşlarının TBMM''ye sunduğu yasa teklifinde, Turizmi Teşvik Kanunu''na, "Kültür ve turizm bölgelerinde, kıyıda ve sahil şeridinde kalan yerler de dahil, imar uygulamaları ile ruhsatlandırma işlemleri, bakanlığın talebi üzerine Bayındırlık ve İskân İl Müdürlüğü''nce yapılır" ifadesi ekleniyor.

29 Mart yerel seçiminde AKP, neredeyse bütün sahil illerindeki belediyeleri kaybetmişti. CHP ile MHP öneriye, "Kaybedilen belediyelere karşı intikam yasası" diyerek tepki gösterdi.

CHP''li Kemal Anadol, "Bu, kaybettikleri belediyeleri cezalandırma" yorumunu yaptı. CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de "Muhalefetin elindeki sahil belediyelerini iş yapamaz hale getiriyorlar" dedi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da "İntikam almak için hazırlanmıştır" diye konuştu.

Berber ise, "Düzenlemenin sahilleri kaybetmemizle, intikamla alakası yok, teknik konu" açıklamasını yaptı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay şunları söyledi: "İmarda çok başlılıktan, bütüncül yaklaşıma geçmek doğru bir fikir. Arkadaşlarla çalışacağız. Daha olgunlaşmış bir şey yok. Türkiye''nin doğasını, tarihini, yeşilini koruma konusunda dikkatli bir öneri." Diğer görüşler şöyle:
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP''li Akaydın: Bu yasa teklifi rant ve rantın dağılımı adına kaygı vericidir. Geçmiş dönemlerde de bu uygulamalara benzer çalışmalar yapıldı ve Antalya başta olmak üzere birçok sahil kenti büyük zarar gördü.
- Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV) ve Bodrum Belediye Başkanı DP''li Mehmet Kocadon: Kıyı belediyelerini tamamen kapatsınlar.
- Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Mahmut Yıldırım: Varsa, eksikliği gidersinler. Yoksa, yetkilerin seçilmişlerden alınıp atanmışlara verilmesi gerekmiyor.
- Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdul Batur: Yerel yönetime yetkilerin devri tartışılırken, böyle bir karar alınması endişe vericidir.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.