Haberler

''2 bin belediye borç batağında''

Tarih: 15 Haziran 2009 Kaynak: Akşam Yazan: Deniz Çiçek
Belediyelerin bırakın vatandaşa hizmet götürmeyi kendi çalışanlarına bile maaş ödeyemediğini belirten İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy: Belediyelerin borcu 5 milyar TL''yi aştı. Biz de artık garanti göstermeyen belediyeye kredi açmıyoruz.

Yerel seçimlerin ardından gözler belediyelere çevrilirken, belediyelerin büyük bölümünün ciddi bir borç çıkmazı içinde olduğu ortaya çıktı. İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy, nüfusu 2-3 binin altında olan 2 bin 100 civarındaki belediyenin borç batağında olduğunu belirterek, ''Bu belediyeler bırakın vatandaşa hizmet götürmeyi, belediye başkanının maaşını dahi ödeyemiyor'' dedi. Atasoy, belediyelerin toplam borcunun 5 milyar TL''yi aştığını ve bunun 1 milyar TL''sinin tahsil edilemez olduğunu aktararak, ''Belediyelere finansal yapılarına bakmadan, bu borcu ödeyeceği bir gelir göstermezse kesinlikle kredi açmıyoruz'' diye konuştu. Akşam''ın sorularını yanıtlayan Atasoy, belediye borçlarına yönelik şunları kaydetti:

Belediyeler kafalarına göre borçlanamazlar
Belediyelerin borçlu olması hep olumsuz algılanır. Borcu tabii ki olacak. Türkiye''nin en büyük holdinglerinin bile dünya kadar borcu var. Belediyelerin sorunu borçlarını çevirememesi. Borçlarını çevirebiliyorsa bu bir sorun değildir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye''deki 2 bin 932 belediyeden borç krizinde olan bunların yüzde 20''si. Borç krizinde olan belediyelerin yüklü borçlarının büyük kısmı eski yıllardan geliyor. Bu yüzden borçlanmalarına sınırlama geldi, kafalarına göre borçlanamazlar. Finansal yapılarına bakmadan, bu borcu ödeyeceği bir gelir göstermezse kesinlikle kredi açmıyoruz.

Belediye başkanının maaşını bile ödeyemiyorlar
Nüfusu 2 binin altındaki belediyeler çok zor durumda ve kendilerini çeviremiyorlar. Büyükşehir belediyelerinin çok güçlü gelir kaynakları var, daha iyi durumdalar. Adedi 2 bin 100 civarında olan ve nüfusu 5 binin altında olan belediyelerde sorun var. Nüfusları az olduğu için bütçeden de fazla kaynak almıyorlar. Öyle beldeler var ki, topladığı gelirleriyle bırakın hizmet götürmeyi belediye başkanının maaşını dahi ödeyemiyor.

Gündemde borç affı yok
Bunlar için mutlaka özel politika olmalı, yoksa yaşamlarını sürdüremezler. Bunları yaşatmak için ek kaynak bulunmalı. Bel-Des projesi gibi bir projeyle kaynak verilebilir. Personel maaşları genel bütçeden verilebilir. Ancak şu an için gündemde belediyeler için bir borç affı yok.

1 milyar TL''lik borcu tahsil edemiyoruz
Şu anda 5 milyar TL''lik alacağımız var. Çok büyük kısmı vadesi gelmemiş alacak. Vadesi geldiği halde tahsil edilemeyen alacaklar, bunların yüzde 20''si. Bakanlar Kurulu kararıyla 6 yıldır yaz aylarında belediyelerden kesinti yapılmaması nedeniyle bu parayı tahsil edemiyoruz.

Sadece içme suyuna kredi
Ciddi anlamda borcu olan ve yeni kredi alamayacak olan belediyelere eğer talebi altyapıyla ilgiliyse esnek davranıyoruz. İçme suyu ve kanalizasyon gibi projeler için yine de kredi açıyoruz.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.