Haberler

Denizkondu''ya ''Sergi Gösteri Gemisi'' ünvanı verildi

Tarih: 15 Haziran 2009 Kaynak: Radikal Yazan: Figen Çaylak


Marmaris Limanı''na bağlı ‘My Fantasy'' adlı ‘denizkondu'', bu kez ‘Sergi Gösteri Gemisi'' yapıldı.

Sadıkoğlu, 800 metrekarelik dubleks daire şeklindeki, yüzme havuzu, saunası, spor salonu bulunan yüzer evine, 10 yıl önce ‘barge-yatch'' (Duba-yat) adı altında tonilato belgesi aldı ve yüzer evi bir ‘denizkondu'' şeklinde Sarsala Koyu''na yerleştirdi. Yüzer evin, Sarsala Koyu''nu işgal etmesine Çevre ve Orman Bakanlığı ile Denizcilik Müsteşarlığı yıllarca bir işlem yapmadı. ‘Denizkondu'', Sarsala''da demirleyip halatlarla kıyıya bağlanan özel bir villa haline geldi. Üstelik ‘barge'' (duba) olarak tonilato belgesi aldığı için hiçbir vergi ödenmeden ve denize elverişlilik belgesi çıkarılmadan koy işgaline devam etti.

Yıllar içinde tepkilerin giderek artması üzerine Muğla Valiliği, Denizcilik Müsteşarlığı''na bu durumun ne olacağını sormaya başladı. Resmi makamların harekete geçmesi ve tepkilerin iyice yoğunlaşması üzerine, Sadıkoğlu, Denizcilik Müsteşarlığı nezdinde yüzer ev için, yeni bir formül arayışına girdi. Bulunan formülle uluslararası sefer yapan gemilerle ilgili bir sözleşmeye dayanılarak, ‘denizkondu''. 16 Ekim 2008 tarihinde gemi tasdiknamesinde ‘Sergi Gösteri Gemisi'' olarak yer aldı. Sadıkoğlu, geçen ay yüzer evini Sarsala Koyu''ndan Göcek Adası''na taşıdı. Burayı terk etmemek için ‘Makine arızası var, parça bekliyoruz'' gerekçesi öne sürüldü. Yüzer ev, son olarak Mopak İskelesi''ne bağlandı.

Denizcilik çevreleri bu yüzer evin gemi ile ilgisi bulunmadığına, Göcek koylarından çıkıp herhangi bir yere gitme kabiliyeti dahi olmadığına dikkat çekti. Denizcilik Müsteşarlığı''nın yaptığı testlerde de yüzer evin çift makinayla saatte ancak üç mil yapabildiği ortaya çıktı.

Müsteşarlık savunuyor
Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yüzer ev ‘My Fantasy''ye verdikleri yeni statüyü savundu.

Bugüne kadar farklı isimlerle adlandırılan yüzer evin, artık gemi statüsüne kavuştuğunu kaydeden yetkililer, bundan sonra bütün gemilere uygulanan prosedürün ‘My Fantasy'' için de geçerli olacağını belirtti.

Kanunlara göre daha önce cezai yaptırım uygulanamadığını, şimdi böyle bir şans doğduğunu bildiren yetkililer, "Süreç başladı. My Fantasy''ye karaya çıkması ve sörvey yaptırıp denize elverişlilik belgesi alması için gerekli işlemleri yapması tebliğ edildi. Kendileri de Göcek Adası''ndan ayrılacaklarını, ancak bazı eksiklikleri bulunduğunu söylediler. Durumu Muğla Valiliği''ne de bildirdik" dedi.

Tepki gösterenler ne diyor?
Türkiye kıyılarının envanterini hazırlayarak Didim- Antalya arasındaki koyların tahribatını ortaya koyan, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Üyesi Arif Yılmaz, ‘My Fantasy'' adlı yüzer eve sıcak bakmadıklarını söyledi. Arif Yılmaz şunları söyledi:

"Bugün yatların hepsi birer yüzer ev. Denizde yaşamak isteyen insanın, böyle bir duba alıp, üzerine de ev kondurup yaşamasına ne gerek var? Bu denizcilerin durumunu suistimal etmektir. Günümüz teknolojisinde, yatlar evden daha mükemmel. Eğer bir insanın deniz kültürü varsa, alır bir tekne yaşar. Sadun Boro yıllardır böyle yaşıyor."
‘My Fantasy''e, gerekli prosedürlerin uygulanması için gemi statüsü verilmesini de inandırıcı bulmadığını kaydeden Yılmaz, "Biz kıyıların işgali konusunda otellerle, restoranlarla mücadele ederken, deniz camiasında böyle örnekler çıkması hepimizi üzüyor. Göcek koylarında sadece My Fantasy de değil, bağlandığı yerden ayrılmayan bir sürü tekne var. En azından bunlara, ‘Bu kadar süredir buradasın. Pis su ve tuvalet tanklarını ne yaptın?'' diye soran yok. Özellikle böyle, bir koydan günlerce hatta aylarca ayrılmayanların, yani gerçek denizcileri suiistimal edenlerin, çok iyi saptanması lazım" diye konuştu.

Muğla Çevre Gönüllüleri Onursal Başkanı Filiz Ersan da ‘My Fantasy''nin durumunun kötü örnek teşkil ettiğini belirterek, "Burada bir koy işgali ve kanun ihlali var. Göcek''te çevreyi yok edecek, sürdürülebilir turizmi öldürecek bir örnek. Bunun çözümü Çevre ve Orman Bakanlığı''na düşüyor. Ankara''ya düşüyor yani. Bakanı göreve davet ediyoruz. Biz sayın bakandan gerek kara gerek deniz olsun, çevre konusunda destek bekliyoruz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.