Haberler

UNESCO Uzmanı Bursa''ya hayran kaldı

Tarih: 15 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Bursa''nın zengin kültürel dokusunu yerinde inceleyen ve Büyükşehir Belediyesi''nin köklü tarihinin gün yüzüne çıkarılacağı projeleri hakkında bilgi alan UNESCO Kültür Mirası Komitesi Uzmanı Junaid Sorosh-Wali, Bursa''nın tarih kokan atmosferine hayran oldu.

İstanbul''da gelecek yıl gerçekleştirilecek olan "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" çalışmalarını yerinde incelemek üzere Türkiye''ye gelen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Kültür Mirası Komitesi Uzmanı ve Türkiye Raportörü A. Junaid Sorosh-Wali, Osmanlı''nın başkenti Bursa''yı da gezdi.UNESCO''da ''kent'' olarak tescil başvurusu bulunan Bursa''ya, İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan ile birlikte gelen Sorosh-Wali, ziyaret kapsamında Bursa''nın tarihi dokusunu göz önüne sunan Kozahan ve Saltanatkapı gibi yapıları yerinde inceledi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve Projeler Koordinatörü Aziz Elbas''ın da refakat ettiği ziyarette Sorosh-Wali ile Özcan, kentin kimliğini değiştiren çalışmalar ile Bursa''nın köklü tarihini ayağa kaldıracak yeni projeler ve hedefler hakkında bilgi sahibi oldular. Bursa''da gerçekleştirilen restorasyon ve sağlıklaştırma çalışmalarından çok etkilendiğini belirten Sorosh-Wali, Unesco''da bulunan başvuru dosyasının sıkı takibe alınarak daha hızlı bir şekilde sonuçlandırılması için çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.