Haberler

Ilısu ya yapılacak ya yapılacak

Tarih: 16 Haziran 2009 Kaynak: Radikal Yazan: Serkan Ocak
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Hasankeyf''e Ilısu Barajı''nın yapılması konusunda kararlı. Eroğlu, ''uluslararası kredi desteği sağlanamasa bile'' barajın yapımının durmayacağını, bu durumda öz kaynaklarla inşaatın bitirileceğini söyledi.

"Yeni Hasankeyf''in temelleri 30 Temmuz''da atılacak. ‘Tarihi korumaya çalışanlar'' bugüne kadar ne yaptı, bir yeri mi tamir etti? Beş kuruş faydası yok bu insanların. Laf laf laf..." diye eleştiren Eroğlu, Hasankeyf''in kurtulması için imza veren Orhan Gencebay, Tarkan ve Orhan Pamuk''u ise eleştirilerin dışında bıraktı: "Onlar iyi niyetli."

Tarihi Hasankeyf''i sular altında bırakacağı gerekçesiyle yıllardır tartışma konusu olan ‘Ilısu Barajı'' için Avusturya, Almanya ve İsviçre''deki üç kredi kuruluşu kredi sağlayacaktı. Ancak bu üç ülke, kredi için Türkiye''nin önüne 153 kriter koymuş (biyolojik çeşitlilik araştırması, tarihi eserlerin planını çıkarılması, barajdan etkilenecek insanlarla istimlak koşulları konusunda anlaşma gibi...) ve Aralık 2008''e kadar da tarih vermişti. Aralık 2008 geldiğinde ‘kriterlerin yerine getirilmediği'' belirtilerek kredi askıya alındı. Türkiye''ye ek süre verildi. Ek süre 6 Temmuz''da doluyor. Ek sürenin dolmasına kısa süre kala hükümetin Ilısu konusunda atağa geçtiği anlaşıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 10 Haziran Çarşamba yapılan toplantıda, Hasankeyflilerin taşınacağı ‘Yeni Hasankeyf'' için 30 Temmuz''da temel atılma kararı alındı.

Radikal''in sorularını yanıtlayan Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, 6 Temmuz''a kadar bekleyeceklerini ancak gerekirse öz kaynakları kullanarak barajı yapacaklarını açıkladı:

"Daha hiçbir faaliyete başlanmadan ‘Kriterler yerine getirilmeli'' denildi. Ancak avans verilmedi. Avans verilince de süre bitti. 2008''de krediyi askıya aldılar. 6 Temmuz''da üç kredi kuruluşunun son kararıaçıklaması gerekiyor. Açıklamazsa iyi niyetli olmadıklarını düşüneceğiz. Kredi alınmazsa bile baraj kendi öz kaynaklarımızla yapılacak."

Eroğlu, Hasankeyf''te baraj yapımına karşı olanları da sert bir dille eleştirdi: "Beş kuruş faydası yok bu insanların. Zeynel Abidin Türbesi var, onu mu tamir ettiler? Artuklu Köprüsü''nü mü onardılar? Hep laf, laf, laf... Yaygara yapanların maksadı başka. Atatürk Barajı için de bu yaygaralar yapılmıştı."

Orhan Gencebay ve Tarkan''ın ardından Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da ‘Hasankeyf Yok Olmasın'' kampanyası için imza atmıştı. Eroğlu, onları ‘yaygaracı''lardan ayırdı: "Aslında Hasankeyf''i korumaya çalışıyorlar. Tabii ki iyi niyetli bir hareket. Biz yeterince bu insanları bilgilendiremedik."

‘Başbakan da inanamadı''
Bölgedeki tarihi eserlerin korunacağını, bunun için 25 milyon avro ayrıldığını belirten Eroğlu, Hasankeyf''le şu anda turist gelmediğini, ama projeyle birlikte bölgenin turistik çekim merkezi olacağını düşünüyor:

"Burası yeni Hasankeyf''e birlikte cazibe merkezi haline gelecek. Asıl turisti baraj yapıldıktan sonra göreceksiniz. Başbakan bile Yeni Hasankeyf''in son halini görünce inanamadı."

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.