Haberler

Danıştay''dan yamaçlarda 2B''nin önünü kesen karar

Tarih: 16 Haziran 2009 Kaynak: Olay Yazan: Ahmet Emin Yılmaz
Çekirge''den Uludağ''a çıkışta bir arazi için plan değişikliği yapan Osmangazi Belediyesi önce Koruma Kurulu, sonra İdare Mahkemesi ve Danıştay''a takıldı. Karar, yamaçları 2B uygulamalarından da koruyor...

Konunun ilginç bir gelişimi var... 2003''ün sonuna doğru Osmangazi Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000''lik imar planı ile, Çekirge''den Uludağ''a çıkışta bir araziye günübirlik tesis yapılaşması öngörülüyor. Fakat... Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 13.2.2004 tarihli kararıyla plan değişikliğinin uygun olmadığına karar veriyor.

Üstelik... "...Taşınmazın Uludağ 1. derece doğal sit alanının hemen bitişiğinde 3. derece doğal sit alanında kaldığı ve iki sit alanı arasında eşik durumunda olduğunun anlaşıldığı, konumu itibariyle 1. derece doğal sit alanını tahribata ve yapılaşma tehlikelerine karşı koruyacak bir tampon bölge niteliğinde olması nedeniyle yapılaşmaya açılması halinde 1. derece doğal sit alanının korunmasının mümkün olmayacağı..." ifadeleri kullanılıyor.

Bunun üzerine... Osmangazi Belediyesi itiraz edip 3. İdare Mahkemesi''ne kararın iptali için dava açıyor ama mahkeme reddedince temyiz için Danıştay''a başvuruyor. Fakat, Danıştay 6. İdare Mahkemesi de İdare Mahkemesi''nin kararını onaylayıp, temyiz isteğini reddediyor.

Burada... Belediyenin plan getirdiği arazinin, doğal sit için tehlike oluşturduğunun vurgulanması önemli. Yanı sıra... O arazide yapılaşmaya izin verilmesi halinde, orman özelliğini yitirmiş arazilerin satışı için kullanılan 2B uygulamasının önünün açılabileceği yorumu anlaşılıyor. İşte... Danıştay başvuruyu reddederken Uludağ yamaçlarında önümüzdeki süreçte 2B uygulamalarını da önlemiş oluyor.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.