Haberler

Bursa''da deniz taşımacılığı aktif hale gelecek

Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Olay
Bursa Büyükşehir Belediyesi yaz sezonu boyunca iki günde bir 200 Bursalı''yı Marmara Denizi''nde Mavi Yolculuğa çıkaracak. Mudanya ile Armutlu arasında da vapur seferleri başlatılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Haziran ayı meclis toplantısı öncesinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. En kısa zamanda en az parayla Bursa''ya en iyi yatırımları yapmak için çabaladıklarının altını çizen Başkan Altepe, bunları yaparken sosyal belediyecilik alanındaki hizmetleri de aksatmadan sürdürdüklerini söyledi.

Yeni bir proje ile tüm Bursalıların kentin en büyük nimetlerinden biri olan denizinden faydalanmasını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Altepe, "Bursa''da yaşayan anca ekonomik durumlarından ötürü kent dışına çıkamamış hatta Bursa''nın denizini görmemiş birçok insanımız var. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak herkesin Bursa''nın güzelliklerini görmesini, yaşamasını istiyoruz. Bunun için bir tekne kiraladık. İki günde bir muhtarlarımız aracılığı ile belirlenen 200 kişiye Marmara Denizi''nde güzel bir gün yaşatacağız. İlerleyen günlerde mavi turlar her gün olacak" diye konuştu.

"Deniz taşımacılığı başlıyor"
Başkan Altepe, mavi turun yanı sıra Mudanya''nın ve Gemlik Körfezi''nin deniz taşımacılığında aktif hale gelmesi için Mudanya ile Armutla arasında vapur seferleri başlatılacağının altını çizdi. Bursa''nın denizini her açıdan kentin önemli bir kazanımı olduğuna işaret eden Başkan Altepe, "İlk olarak Mudanya - Armutla arasında vapur ya da deniz otobüsü ile yolcu taşımacılığı başlatmak istiyoruz. Diğer şehirlerden kentimize ya da Mudanya''ya gelenler kısa bir gemi seyahati ile körfezin de keyfini çıkarsın. Ayrıca bu sistem sayesinden İstanbul''dan Bursa''ya günü birlik ziyaretler de artacak. Kentimize İstanbul''dan ya da Yalova''dan gelenler bir günlük ziyaretlerinin ardından Mudanya''dan vapurla kısa bir sürede Armutlu''ya geçebilecekler" dedi. Deniz taşımacılığı ile ilgili çalışmaların sürdüğüne işaret eden Başkan Altepe, detayların birkaç gün içinde tamamlanacağını projenin hayata geçirilmesi için düğmeye basılacağını söyledi.

"Sağlıklı yaşam için BUSKİ''nin suyunu için"
Bursa''nın suyunun sağlıklı olmadığına ilişkin açıklamaları değerlendiren Başkan Altepe, "Bunlar asılsız bilgilerdir. Bursa''nın suyu birçok şehirden çok daha kalitelidir. Suda da bazı kriterler vardır. Bunlarla ilgili gerekli denetlemeler yapılıyor ve sonuçlar iyi çıkıyor. Hatta BUSKİ şebeke suyunun kullanılması kalsiyum ve magnezyum içermesi açısından daha da sağlıklıdır. Çocukların gelişimi açısından önemli olan bu iki madde kentin şebeke suyundan yeteri kadar mevcuttur. Sözü geçen haberde 2000 yılının su denetim sonuçlarının değerlendirmesi yapılmıştır. Hiç kimse tedirgin olmasın sağlıklı bir yaşam için BUSKİ''nin suyunu için" şeklinde konuştu.

"Uludağ''ın altyapı sorunu halloluyor"
Türkiye''nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ''ın 50 yıldır el atılmayan sıkıntılarına eğildiklerini de anlatan Başkan Altepe, Uludağ Oteller Bölgesi''ndeki başta su ve yangın olmak üzere tüm altyapı şebekelerini yenileceklerini kaydetti. Özellikle günü birlik ziyaretçiler için sosyal donatı alanlarının bulunmadığına dikkati çeken Başkan Altepe, ziyaret günlük ihtiyaçlarıyla ilgili tüm eksiklerin giderileceğinin altını çizdi. Başkan Altepe, otopark probleminin de çözüleceği Uludağ''ı yaz kış aktif hale getireceklerini sözlerine ekledi.

Önceki hafta vefat eden Büyükşehir Belediye Başkanlarından Teoman Özalp''ın anısına saygı duruşu ile başlayan meclis toplantısında 65 madde görüşülerek karara bağlandı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.