Haberler

Esenboğa Avrupa''nın en iyi havalimanı

Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Dünya

Ankara Esenboğa Havalimanı, Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından Avrupa''nın "En iyi havalimanı" seçildi.

TAV Havalimanları Holding''ten yapılan açıklamaya göre, Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından yıllık yolcu kapasitesine göre 4 kategoride gerçekleştirilen yarışmada, TAV Havalimanları Holding''in işlettiği Ankara Esenboğa Havalimanı "5-10 milyon yolcu" kategorisinde "En iyi havalimanı" olarak belirlendi.

Yarışmada Türkiye''de iç ve dış hatlar terminallerinin ilk kez birlikte kullanıldığı terminal niteliğine de sahip olan Ankara Esenboğa Havalimanı, "çevreye duyarlılık, kalite, güvenlik, ticari alanlar ile operasyon akıcılığı ve becerileri" kriterleriyle de değerlendirildi.

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi''nin yolcu kapasitesine göre 4 kategoride gerçekleştirdiği yarışmada diğer kategoriler olan 5 milyona kadar olan havalimanlarında İtalya-Bolonya Havalimanı, 10-25 milyon arasındaki kategoride İspanya-Palma de Mallorca Havalimanı, 25 milyonun üstündeki havalimanları kategorisinde de Hollanda-Amsterdam Havalimanı "En iyi havalimanı" seçildi.

Ödül töreni
İngiltere''nin Manchester kentinde düzenlenen törende Ankara Esenboğa Havalimanı''na verilen ödülü Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal ile TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener birlikte aldı.

Orhan Birdal''ın törende, kamu ve özel sektör ortaklığının en iyi örneklerinden olan Ankara Esenboğa Havalimanı''nın başarısından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği kaydedildi.

Açıklamada, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener''in de törende yaptığı kunuşmada, şu görüşleri dile getirdiği bildirildi:

"Avrupa Birliğine (AB) aday bir ülkenin başkenti olan Ankara''da 3 yıl önce hizmete açtığımız Esenboğa Havalimanı''nın Avrupa''nın ''En iyi havalimanı'' seçilmesi, bizleri Türk sivil havacılığının havalimanı işletmeciliğinde ulaştığı çizgi açısından son derece mutlu etmiştir. Bu başarıda havalimanı işletmeciliğini bir değerler ve hizmetler bütünlüğü olarak görerek destek veren başta Ulaştırma Bakanlığı, DHMİ ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü''ne teşekkür ederiz."

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.