Haberler

İBB’den Şişli’ye Bol Sıfırlı, Yeni Rant Alanı

Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Birgün
Nisan 2005''te, İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) onaylanan imar planı çerçevesinde bazı parseller birleştirilerek büyük parseller oluşturuldu. Parsellerin birleştirilmesi sonucunda sokaklar trafiğe kapatıldı. Belediyenin esas hedefi ise M.İ.A (Merkezi İş Alanları) yapılaşmasına izin vermek. Yapılacak binalarda kat sınırlaması da bulunmuyor. Bu durum, bir zamanların sessiz meskenlerinden biri olan mahallede gürültü ve toz kirliliği yaratan büyük şantiyelerin kurulmasına sebep oldu.

Mahalleliler Rahatsız
Konu, geçtiğimiz pazartesi günü CHP''nin, Şişli İlçesi Cumhuriyet Mahallesi''nde yapımı süren OFTON İnşaat''a ait Elysium Fantastic''in inşaatını bir basın açıklamasıyla protesto etmesiyle gündeme geldi. Protestonun nedeni 3 parselin birleştirilmesi sonucu Lala Şahin ve Evranoszade sokaklarının ulaşıma kapanması. Lala Şahin Sokak, mahallelinin pazara olan ulaşımını sağladığı için Pazaryolu olarak da adlandırılıyor. Mahalleli artık yolun kapanması nedeniyle 2 dakikalık yolu 5 dakikada gitmek zorunda. Çevrede yaşayanlar ayrıca yaşanan gürültüden ve havaya kalkan tozdan da oldukça şikâyetçi...

Çevre Koşullarına Aykırı
Mahalle sakini Feramuz Çakmakçı, buranın ranta dönüştürülmüş bir alan olduğunu belirtti. Çakmakçı, "Yapılacak rezidans ve iş merkezleriyle araya bir duvar örülerek zengin-yoksul ayrımı yaratılacak. Sonunda yoksul halk buradan göç etmek zorunda kalacak" şeklinde konuştu.

Şişli Belediye Meclisi Üyesi Canan Şahin ise bu yapılaşma planının kamu yararını aykırı olduğunu ifade etti. Şahin, "Sokakların kapatılmasının, yeşil alan yapılması gereken yerlerin, çevre koşullarına aykırı ve sağlıksız bir şekilde yapılaşmasına izin verilmesinin ne mahalle sakinine ne de güzel bir kentte yaşamak isteyenlere faydası var" dedi.

Rant yaratan yapılaşma
OFTON İnşaat, faaliyetinin kamu yararına aykırı olduğu şeklindeki iddiaları reddetti. Açıklamada, adı geçen iki sokağın bedeli ödenerek belediyeden (Şişli Belediyesi''nden verilen bilgiye göre satın alma bedeli 580.216 TL) satın alındığı ifade edildi. Ayrıca "Arazinin bir kısmı da bedelsiz olarak kamuya terk edilmiştir" denildi.
Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Genel Sekreteri Tayfun Kahraman ise, bölgede parsel birleştirmesi (Tevhid) yoluyla çevre yapılaşma koşullarının çok üzerinde yapılaşmaya izin verilmesini bir imal usulsüzlüğü olarak nitelendirdi. Sırf bu nedenle bu yapılaşmanın kamu yararına aykırı olduğunu belirten Kahraman, "İmar planıyla verilen sınırsız yapılaşma izni, firmaya, kamuya terk ettiği arazi değerinin çok üzerinde bir değer yaratmaktadır. Bu sebeple kamuya terk edilen yol firma için önemli bir kayıp değil" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.