Haberler

Vali sempozyumda Ilısu Barajı''nı savundu

Tarih: 22 Haziran 2009 Kaynak: Evrensel
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından ortak düzenlenecek olan 5. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu çok sayıda akademisyenin katılımıyla başladı. Sempozyumda konuşan Diyarbakır Valisi Avni Mutlu''nun Hasankeyf''i yok edecek olan Ilısu Barajı''nı bir ihtiyaç olarak savunması dikkat çekti.

EMO Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi''nin işbirliği ile bu yıl 5. düzenlenen "Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu" Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu''nda başladı. Çok sayıda akademisyenin katıldığı sempozyuma EMO Genel Başkanı Musa Çeçen, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik de katıldı. Sempozyum öncesi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve EMO işbirliği ile yapılan Güneş Arabası''nın tanıtımı yapıldı.

Fazla kâr hırsı
Açılış konuşması yapan EMO Diyarbakır Şube Başkanı Nedim Tüzün, son yüzyılda insan eliyle doğaya, çevreye ve insana verilen zarara dikkat çekti. EMO Genel Başkanı Musa Çeçen de güneş ve rüzgar enerjisinin değerlendirilmeyi beklediğini söyledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, çok enerji tüketmenin gelişmişliğin yegane ölçütü olduğunun görüldüğüne dikkat çekerek, varolan tüketim çılgınlığının doğayı tahrip ederek doğal dengeyi bozduğuna vurgu yaptı.

Ilısu ihtiyaçmış!
Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ilısu Barajı''nın yapımının çok önemli bir ihtiyaç olduğunu iddia ederek, "Ilısu barajının yapılması yüz binlerce alanın sulanması anlamına gelir. Tabii ki tarihi, kültürel zenginliklerimiz çok önemli ama barajların yapımı için tepki gösteren çevreler Türkiye''nin tarihi, kültürel doğasının çalınıp farklı ülkelerde sergilenmesi konusunda seslerini yükseltmiyorlar. Bir yandan GAP eylem planını yapalım diyorsunuz diğer yandan biz barajların sayısını artıralım dediğimiz de hayır diyorsunuz. Baraj yapımı konusundaki projelere olumlu tarafından bakmak lazım" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.