Haberler

Dev projenin ihalesi tamam

Tarih: 22 Haziran 2009 Kaynak: Olay
İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi ihalesi yapıldı. En iyi teklif 22 ay 4 aylık yapım işletim süresi ile Nurol İnşaat-Özaltın İnşaat-Makyol İnşaat-Astaldi İnşaat-Yüksel İnşaat-Göçay İnşaat Ortak Girişim Grubu''ndan geldi. 7 milyar dolara mal olması beklenen proje tamamlandığında İstanbul-İzmir arası seyahat 3.5 saate düşecek.

Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle yaptırılacak İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi ihalesinde, projenin en kısa yapım ve işletme süresini, 22 yıl 4 ay ile Nurol İnşaat-Özaltın İnşaat-Makyol İnşaat-Astaldi İnşaat-Yüksel İnşaat-Göçay İnşaat Ortak Girişimi verdi.

İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu ihalesine, ''Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Mapa İnşaat-Limak İnşaat Ortak Girişimi'' ile ''Nurol İnşaat-Özaltın İnşaat-Makyol İnşaat-Astaldi İnşaat-Yüksel İnşaat-Göçay İnşaat Ortak Girişimi'' katıldı. İhale komisyonu 13 Mayıs-17 Haziran 2009 tarihleri arasında teklif dosyalarının teknik incelemesini yaptı. Komisyonun her iki grubu da katılım için yeterli buldu ve ihale dün gerçekleştirildi.

Son söz Bakanlar Kurulu''nun
Konuyla ilgili açıklama yapan Karayolları Genel Müdür Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı İhsan Akbıyık, ''Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay İnşaat Ortak Girişimi''nin yapım ve işletme dahil süreyi, 22 yıl 4 ay, ''Cengiz-Kolin-Mapa-Limak İnşaat Ortak Girişimi''nin de yine yapım ve işletme dahil süreyi 34 yıl 9 ay olarak verdiğini söyledi. İhalenin belli bir aşamasının da bu şekilde sonuçlandığını ifade eden Akbıyık, bundan sonraki sürecin bakan ve Bakanlar Kurulu''nun takdir edeceği şekilde seyredeceğini belirtti.

Komisyona eleştiri
İhalenin ardından ''Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Mapa İnşaat-Limak İnşaat Ortak Girişimi'' avukatı Ayhan Yılmaz, komisyonun tekliflerin sunulmasından sonra teklif mektubunun zarfa konulmasını ve bu zarfında kaşelenmesine imkan tanıyarak, idari şartnameyi çiğnediğini ileri sürdü.

İstanbul - İzmir arası 3,5 saate düşecek
Türkiye''nin batısında Kuzey-Güney koridorunda ulaşımı rahatlatmak üzere Gebze''den İzmir''e uzanacak bir otoyol ile Körfez''e köprü yapılmasını içeren ihale, firmaların talepleri üzerine daha önce 2 kez ertelenmişti. İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze''den başlayacak ve Körfez''i köprüyle geçerek Orhangazi''ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir''den geçerek İzmir''e uzanacak. Otoyolun uzunluğu 421 kilometre olarak hesaplanıyor. Karayoluyla 6,5 saat olan İstanbul-İzmir arası seyahat süresi proje tamamlandığında 3,5 saate inecek, yıllık 870 milyon lira tasarruf sağlanacak, İstanbul-İzmir arası 140 kilometre kısalacak. Edirne-İzmir arasında kesintisiz otoyol ulaşımını sağlayacak olan projenin, güzergahta bulunan Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa ve çevre illerin ekonomisi için de büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

6 - 7 milyar Dolarlık yatırım
İhalede en kısa süreli teklifi veren konsorsiyumda yer alan Göçay İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Eren, 7 yılda bitirilmesi taahhüdü bulunan projenin inşaat yatırım tutarının tahminen 6-7 milyar dolar arasında olacağına dikkati çekerek, Körfez geçişinin ilk defa 1994 yılında ihale edildiğini ama sonuçlanamadığını anlattı. İhalenin bu defa sunuçlandığını kaydeden Eren, iki teklif arasındaki 13 yıla yakın farka dikkat çekti. Eren, "Bu aradaki fark yıllık işletme gelirleriyle değerlendirildiğinde 10-12 milyar dolardır" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.