Haberler

Almanya, Ilısu Barajı''ndan çekildi

Tarih: 22 Haziran 2009 Kaynak: Taraf
Alman hükümeti, ‘Türkiye kredi koşullarını yerine getirmediği'' için Ilısu Barajı''ndan çekildi. Doğa Derneği ise, "Hasankeyf''in taşınamayacağını Avrupa da anladı" dedi.

Alman Frankfurter Rundschau gazetesinde dün yayımlanan son dakika haberine göre, Almanya, "Türkiye''nin kredi koşullarını yerine getirmediği" gerekçesiyle Ilısu Barajı''ndan çekildi.

Hasankeyf için destek veren Tarkan, Orhan Gencebay, Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal''in de adının geçtiği haberde, Almanya''daki ilgili bakanlıkların yaptıkları toplantı sonucu barajdan çekilme kararı alındığı belirtildi. Haberde, kredi koşullarını denetleyen komitenin, Türkiye''ye yaptıkları ziyaretin sonunda projenin uluslararası standartlardan uzak olduğunun ortaya çıktığı ifade edildi.

Hükümet çağrımızı duysun
Kararın ardından konuşan Doğa Derneği Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk, kredi garanti kuruluşlarının, Ilısu Barajı''na kredi vermesi için, Türkiye''nin uygulaması gereken 153 şart olduğuna dikkat çekti.

"Bu şartların gerçekleştirilemeyip Hasankeyf''in başka bir yere taşınamayacağı Avrupa tarafından da anlaşıldı" diyen Ertürk, hükümetten, Hasankeyf ve Dicle Vadisi''nin UNESCO Dünya Mirası Listesi''ne dâhil edilmesini istedi. Dicle Vadisi ve Hasankeyf, tarihî zenginliklerinin yanı sıra biyolojik çeşitliliği nedeniyle de önem taşıyor.

Uzmanlara göre, Ilısu Barajı projesi hayata geçerse, bölgedeki beş önemli doğa alanı ve 400 kilometrelik nehir yatağını kapsayan alanlar geri dönülmez bir biçimde zarar görecek.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.