Haberler

Kapalıçarşı''nın FES''i Monocle''ın gözdesi

Tarih: 22 Haziran 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Nevsal Elevli

Monocle dergisi, Kapalıçarşı''daki FES Cafe''yi en iyiler listesine aldı. Derginin Yayın Yönetmeni Tyler Brule, Milliyet''e "İstanbul tarihini devam ettirmeli" dedi.

İngiliz lifestyle dergisi Monocle, İstanbul''daki Kapalıçarşı''da bulunan FES Cafe''yi dünyanın en iyi 4''üncü bağımsız perakendecisi seçti. Dergi, en iyi bağımsız 10 perakendeci listesinde kendisine 4''üncü sırada yer bulan FES Cafe''nin 1996''da kurulduğuna dikkat çekerek, kahveyi diğer ürünleriyle birleştiren mağazanın kendi zincirini yarattığı yorumunu yaptı.

Dünyanın en iyi yaşanılacak 40 kentini de belirleyen derginin listesinde hiçbir Türk şehrine yer verilmedi. Yaşam kalitesi, şehir planlaması, ulaşım sistemi ve sosyal imkânları gözönüne alınarak hazırlanan listede birinci sırada yer alan İsviçre''nin Zürih kentini, Danimarka''nın Kopenhag, Japonya''nın Tokyo, Almanya''nın Münih ve Finlandiya''nın Helsinki kentleri takip etti.

‘Tarih silinmemeli''
Derginin Genel Yayın Yönetmeni Tyler Brule Milliyet''e yaptığı açıklamada, İstanbul''un çok güzel bir şehir olduğunu belirterek ilk 40''a girememesinin en önemli nedenlerinden birinin ulaşım ve altyapı sorunları olduğunu söyledi. Kamu taşımacılığında, sağlık konusunda ve eğitim konusunda birçok aksaklıklar olduğunu belirten Brule, Türkiye''nin bu konular üzerinde yoğunlaşması gerektiğini vurgulayarak, "Amerikan rüyası olan bahçesi ve havuzu olan bir ev, kapıda bekleyen bir araba sevdasından uzaklaşmaları gerek. Bu bir Türk rüyası olmamalı. İstanbul tarihini silmemeli ve onu devam ettirmeli" dedi.

‘Vapurda çay keyfi''
Dergi editörü Andrew Tuck da, İstanbul''un evden işe giderken vapurda çay içilebilen tek şehir olduğunu söyledi. Böyle bir olayın dünyanın hiçbir yerinde hatta büyük limanı olan Sydney''de bile olmayacağını belirten Tuck, İstanbul''da alışveriş yapmanın kolaylığına dikkat çekerek, "Manav ve bakkal alışverişlerinizi bile tek bir telefonla halletmeniz mümkün. Avrupa şehirlerinde böyle bir imkân yok" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.