Haberler

"Su mayası" tuttu

Tarih: 22 Haziran 2009 Kaynak: NTVMSNBC Yazan: Osman Başeğmez
Akşehir Gölü suya kavuştu. Geçen yıl su olmaması nedeniyle haritadan silinmesi dahi tartışılan Akşehir Gölü için, Nasreddin Hoca şenliklerinde göle su mayası bile çalınmıştı.

Meteoroloji Konya Bölge Müdürü, Ertuğrul Şen anlatıyor: "Bu yıl yağışların mevsim normallerinin de üzerinde seyretmesi Akşehir gölü için umut oldu. Meteorolojik parametrelerin kayıt altına alınmaya başlandığı 1930 yılından bu yana Akşehir gölü aynı kaderi bir çok kez yaşadı. Beklentiler şimdi yağışlardaki artışla birlikte gölün yeniden tamamen dolması...

Gölün tekrar suyla dolması başta yerel yöneticiler olmak üzere, herkesi mutlu etmiş.

Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu anlatıyor: "Bu sonbahardaki ve kış mevsimindeki yağışlar, ve ilkbahardaki yağışlar, gölde ciddi oranda bir değişime sebep oldu. Ve yavaş yavaş gölümüz dolmaya başladı. Bizim arzumuz bu akarsuların gerçekten göle akması. Yağışın devem etmesi ve çok kısa sürede 3-5 sene içinde gölün bu yağışlarla birlikte eski halini alacağını ümit ediyoruz."
Haberin devamı ↓reklam

Gölçayır Kasabası Balıkçı Kazım Yıldız ise şunları söylüyor: "Gölün tekrar suyla dolması bizleri umutlandırdı. Meyveciliği bırakır göle giderim. Burada göl fabrika gibiydi. Burada göl kooperatifinin 3 bin kayıtlı üyesi vardı. 3 bin de kayıtsız çalışan vardı. 6 bin kişiye bu göl ekmek veriyordu. En büyük fabrikaydı."

Peki ne olmuştu da, önceki senelerde Akşehir Gölü kurumuştu?

Meteoroloji Konya Bölge Müdürü Ertuğrul Şen anlatıyor: "Bilhassa son 8 yılda Akşehir çivarında yağışlarda azalma dikkat çekiciydi. Ancak yağıştaki azalma, yaptığımız çalışmada gölün seviyesinin bu derece düşüşünü etkileyecek derece değildi. Ancak, esas etki eden faktörlerden biri de bölgedeki su kullanım oranlarının olduğunu gördük. Bilhassa, bölgedeki tarım alanlarında fazla sayıda açılan su kuyularından su çekilmesiyle beraber su seviyesi düştü. Ayrıca, Akşehir gölünü besleyen derelerin önüne yapılan bazı küçük göletlerde buradaki gölü besleyen suların göle kadar ulaşmamasına etki etti. Bu gölün kotunun düşmesine sebep oldu."

Devlet Su İşleri de Akşehir Gölü ile ilgili olarak kolları sıvamış durumda. Bazı projeler hazırlanmış. Bölgedeki beklenti, devletin elini çabuk tutup gölün kaderini yağmura bırakmaması.

Gölçayır Belediye Başkanı Hüseyin Cavit Kılınç anlatıyor: "Tek yıllık bir yağışla göl eski halini almaz devam eden projelerde devreye girerse, inşallah dolar. Çevre Orman Bakanlığı''nın 2011 yılına kadar hedeflediği bir takım projeler var. Devletimiz damlama sulama sistemini destekliyor. Hızlıca bu sisteme bunun etkisi olmuştur."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.