Haberler

İstanbul''da okul ve hastaneler ciddi risk altında

Tarih: 23 Haziran 2009 Kaynak: Zaman
ABD''deki Perdue Üniversitesi''nde görev yapan Prof. Dr. Mete Sözen, İstanbul''da bazı okul ve hastanelerin depreme karşı önemli bir risk altında olduğunu öne sürdü.

Dünya İnşaat Mühendisleri Konseyi (WCCE), Avrupa İnşaat Mühendisleri Konseyi (ECCE) ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası''nın ortaklaşa düzenlediği "Uluslararası Deprem ve Tsunami Konferansı", İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi''nde başladı. Konferansın açılışında konuşan Prof. Dr. Sözen, doğal afetler konusunun sürekli gündemde tutulduğunu, bunun nedeninin ise karar vericilerin bunları duymasını sağlamak olduğunu belirtti.

Sunumunda İstanbul''un muhtemel bir depremde, binaların güvenliği ve dayanıklılığı konusuna değinmek istediğini dile getiren Sözen, İstanbul''un dünyanın en güzel kentlerinden biri olduğunu ve bu şekilde kalması gerektiğini ifade etti. İstanbul''a hasar veren depremlere bakıldığında ilk depremlerin 4. yüzyılda meydana geldiğini ve sırasıyla 5, 6 ve 8. yüzyıllarda büyüklükleri farklı depremlerin yaşandığını anlatan Sözen, son olarak da bilinen 1894''te bir depremin olduğunu aktardı.

17 Ağustos 1999''daki depremi İstanbul kapsamlı değerlendirmediğini, bir sonraki depremin ne zaman olacağının bilinmediğini kaydeden Sözen, "Hasara neden olan deprem değil, binaların kendisidir. 1978''de Japonya''da meydana gelen depremde Japon mühendisler, binalarda çok basit tedbirlerle depremi az zararla atlattılar." dedi. Sözen, İstanbul''da bazı binalara ek katlar yapıldığını, bunun kentin bina yapısını hassaslaştırdığını belirtti. "Nasıl olsa bana bir şey olmaz" anlayışının doğru olmadığını ifade eden Sözen, "İstanbul''da bazı okullar, hastaneler önemli bir risk altındadır. Deprem olursa ne olur? Her sokakta bir iki bina çökerse insanların hastaneye erişimleri zorlaşacak." diye konuştu.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de yerel yönetimlerin bundan sonra projelerde depreme karşı dayanıklılığı bir binanın yapılmasında temel kriter olarak ele alması gerektiğini belirtti. Belediyeciliğin birkaç kaldırım yapmanın ötesinde olduğunu söyleyen Genç, İstanbul''da depremle ilgili önlem alınmasında birtakım sıkıntıların bulunduğunu aktardı.

Konferanslarda anlatılanların uygulanabilirliğinin tartışılması gerektiğini vurgulayan Genç, yerel yönetimlerin temsilcilerinin de bu tip toplantılara daha çok katılması gerektiğini anlattı.

Konferansa, Dünya İnşaat Mühendisleri Konseyi Başkanı Hoze Medem (WCCE), Avrupa İnşaat Mühendisleri Konseyi Başkanı Richard Coackley (ECCE), TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Turgut Takut ile çok sayıda akademisyen katılıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.