Haberler

Çölde Festival

Tarih: 23 Haziran 2009 Kaynak: Matadornights.com, Burningman.particlebook.com Derleyen: Betül Tuncer
Burning Man Festivali her yıl, Ağustos''un son haftasında Nevada yakınındaki Black Rock City''de gerçekleşiyor. Burning Man Festivali''ne hiç gitmemiş birisine bu festivali tarif etmenin, görme engelli birisine renk tarif etmeye benzediği söyleniyor.

Burning Man Festivali hareketli ve yaratıcı insanların adeta "yuvaya döndüğü" bir festival. Bu festivale katılanlar yılda sadece bir hafta boyunca, çılgın sanat ürünleri paylaşıp, deneyimleyip, dans edip keyiflerine göre yaşıyorlar. Festival, bir haftanın sonunda tahta adam heykelinin yakılması ile bitiyor.

Burning Man, playa olarak bilinen kurumuş bir göl yatağı olan Block Rock Çölü''ne taşınmadan önce San Fransisko sahilinde düzenleniyordu. Buraya 40.000 insan toplanıp günün 24 saati sanat ve etkileşim kokan bir şehir yaratıyor.

Festivale gelirken bir kamp ünitesi, bol miktarda su ve güneşten korunma kremi getirmek gerekli. Bunun dışında canlı kostümler, sıcak tutacak kıyafetler, toz maskesi, gece bisikletinizi aydınlatacak bir obje ve topluluğa katkıda bulunacağınız bir fikirle gelmeniz gerekiyor.

Burning Man, katılımcı desteği ile gerçekleşen bir etkinlik. Bu etkinlik için yaklaşık 2000 gönüllü çalışıyor ve onlara festivale gelen 10.000''lerce kişi enstelasyonlarını sergileyerek destek veriyor.

Festivalin 10 tane prensibi var. Bunlar, dahil olma, nesneleştirmeme, birey güveni, kendini ifade etme, toplu efor, sosyal sorumluluk, geride iz bırakmama, katılım ve yakınlık olarak sıralanabilir.

Katılımcıların sergiledikleri heykelsi enstelasyonlardan etkileşimli objelere hatta mimari anlamda mekanlar yaratan tapınaklara kadar çeşitlilik gösteriyor. İnşa edilen tapınaklar da festival sonunda tahta adamın yakılması ile beraber ateşe veriliyor.


Basura Sagrada Collaboratory
Basura Sagrada Collaboratory, bunlardan biri. Bu tapınak, yanıcı çöp ve geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış. Titizlikle detaylandırılmış bu enstelasyon, Black Rock City sakinlerinin umutlarının, hayallerinin, anılarının alıcısı olarak görülüyor. Değersiz malzemelerden yapılmış olsa da, değerli bir mekan sunuyor. Tapınak, beş ana yapıdan oluşuyor ve bu yapılar bir merkeze doğru birleşip bir seri sarmal sayesinde gökyüzüne ulaşıyor. Bu tapınak, cesur ruhların kaçış yeri olması ve kişi ile ölümsüz arasında doğaçlama konuşmaların yer alması için tasarlandı.

2006 Yılında John Curley tarafından tasarlanan bir başka tapınak da Temple of Hope.

2007 Yılında yapılan festivale katılan Temple of Forgiveness ise bir açık hava tapınağı olarak tasarlanmış. Dört büyük girişi olan tapınak, ortasındaki açıklık sayesinde, affetmekten sonra gelen hafifleme hissinin metaforu olarak enerjinin, tapınağın içinden yukarı ve dışarı doğru çıkmasına izin veriyor.


Temple of Forgiveness

2004 Yılında David Best tarafından tasarlanan Temple of Stars, yaklaşık çeyrek mil uzunluğunda ve 38 metrelik ana yapı, ufak tapınakları bağlayan patika sistemleri, köprüler, bahçeler ve banklardan oluşuyor.


Temple of Stars


Altered State
Fotoğraf: Scott London
Kate Raudenbush tarafından tasarlanan, beyaz çelik oyularak yapılan Amerikan Parlamento binasının sembolü (Altered State), efsanevi yaratıkların buluşma noktası haline geliyor. Her kesik Kuzeybatı Pasifik Hint grafik stil örneğine bağlı kalarak yapılmış.

Jim Abrams tarafından tasarlanan The Tetrion ise, ünlü Tetris oyununun parçalarının temsili.Harmonic
Kaynak: IanLauder.com

Glenn Easley ve Rikk Carey tarafından tasarlanan Harmonic ise 3.5 metre uzunluğunda 4x4 ahşaptan oluşan çatı sütrüktürü olarak, çöl kumları üzerinde hem bir obje hem de sakin bir mekan oluşturuyor. Tasarımcının, 9 Yaşındaki oğlunun Leonardo Da Vinci üzerine yaptığı bir araştırmaya yardım ederken gözüne çarpan, sadece yerçekimi ve sürtünmeyi kullanarak kendi başına ayakta kalan çatı strüktür fikirleri bu projeye başlamasına neden olmuş.

 


Uchronia

2006 yılındaki festival için Belçikalı bir grup tarafından tasarlanan Uchronia, 60 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde ve 15 metre yüksekliğinde.

Festival için her yıl bir tema belirleniyor. Bu yılın teması evrim. Hayatı kodlayan DNA, sürekli mutasyon geçiriyor. Bu sayede, değişen dünyada jenerasyonların evrim geçirmesini sağlıyor. Bu yıl festival, evrim dediğimiz sürecin gücü ve anlamı üzerine yoğunlaşacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.