Haberler

Nevşehir''in çehresi kentsel dönüşümle değişiyor

Tarih: 24 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Nevşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi, TOKİ işbirliğinde gerçekleşiyor. 11 mahalleyi içine alan proje kapsamında 44 tarihi yapı korunarak, bu alanlarda Nevşehir''in mimari estetiğine uygun konutlar yapılacak.

Nevşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile gerçekleştirilen işbirliğinde Mehmet Akif Ersoy Mahallesi''nde yapımına geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde başlanılan modern konut ve sosyal tesislerin yapımı büyük hızlılık içerisinde devam ediyor.

Özellikle turizm yönünde doğası, tarihi ve kültürel birikimi ile haklı bir başarıya imza atan ve marka kent olgusunun her geçen gün belirgin bir şekilde ortaya çıktığı Nevşehir''de, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi''nde birbiri ardına yapılan çağdaş konut ve sosyal tesisler, bir dünya kenti özelliğinin tüm niteliklerine uygun bir yapı içerisinde gelişiyor.

Tarihi dokunun korunduğu modern kent
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver yaptığı açıklamada, "Sahip olduğu değerlerle Nevşehir, tüm dünyada Kapadokya olarak da isimlendirilen son derece önemli bir bölgenin ana merkezliğini üstleniyor. Böylesine önem kazanan bir şehrin de elbette tarihi ve kültürel dokunun tam manasıyla korunmak suretiyle daha modern ve çağdaş bir kent hüviyetine kavuşması gerekir. Bu çerçeveye uygun bir noktada hazırladığımız Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi 11 mahallemizi içine alıyor. Bu mahallelerde belirlemelerimize göre 44 tarihi yapı da korunarak bu alanlarda Nevşehir''in mimari estetiğine uygun konutlar üretilecek. Burada halen yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımız için de daha modern ve çağdaş yapılarda hayatlarını sürdürmeleri amacıyla TOKİ ile işbirliği halinde 2600 konut ve bir dizi sosyal tesisler yapıyoruz.."dedi.

Kent içerisinde çağdaş yaşam alanları oluşuyor
3 etap halinde gerçekleştirilecek çalışmaların büyük bir hızlılık içerisinde devam ettiğini söyleyen Ünver, geleceğin Nevşehir''ine uygun bir mimari anlayışla hareket ettiklerini belirtti. Ünver, 2010 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan bu alandaki konutların ve sosyal tesislerin hizmete kazandırılması ile birlikte Mehmet Akif Ersoy Mahallesi''nin Nevşehir''in en önemli kent olgusuna sahip bir merkeze dönüşeceğini kaydetti.

Ünver "Nevşehir marka kent düzeneği içerisinde bölgesinin en önemli merkezlerinden biri konumuna gelebilme adına bir dizi ciddi girişimlerin ortaya konulduğu bir şehir durumunda. Bu çalışmalarda bizlere büyük yardım ve destek sağlayan başta sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet üyelerimize, değerli milletvekillerimiz Rıdvan Köybaşı, A.Erdal Feralan ve Mahmut Dede ile birlikte TOKİ Başkanı sayın Erdoğan Bayraktar''a tüm Nevşehir''liler adına teşekkür ediyorum. Türkiye''nin kültürel turizm alanında odak noktası olan Kapadokya bölgesi, hızla gelişen ve büyüyen sistematik yapısı içerisinde en kısa zamanda marka kentin tüm gereklerine sahip Türkiye''nin örnek bir kenti konumuna gelecektir" şeklinde konuştu.

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.