Haberler

Viyana''nın Müze Meydanı ve İzleyicileri - Bir Başarı Öyküsü

Tarih: 24 Haziran 2009 Yazan: Betül Tuncer
Bilgi Üniversitesi''nde gerçekleştirilen Müze Konuşmaları seminerlerin sonuncusu geçtiğimiz Cuma günü Claudia Haas tarafından Viyana''daki Museum Quarter üzerine verildi. "Viyana''nın Müze Meydanı ve İzleyicileri - Bir Başarı Öyküsü" adlı seminer 18. yy''da "Imperial Stables" olarak görev yapan Barok tarzdaki binanın müzeler topluluğuna dönüşürken, farklı katılımcıların nasıl biraraya geldiği üzerineydi.


Museum Quartier Ön Cephesi

19 ve 20. yy''larda ticari fuarlara ve festivallere ev sahipliği yapan bina, yıprandığı gerekçesiyle koruma altına alındı. 1980''lerde Modern Sanat Müzesi''nin daha fazla yere ihtiyaç duymasıyla beraber, eski "Imperial Stables" binasının yeni kültürel merkez haline dönüştürülme çabaları başladı. 1990''lı yıllarda açılan mimari yarışmayı Ortner&Ortner firması kazandı ve projenin tamamlanması 10 yıl sürdü. 2001 yılında hizemete giren binanın, Barok tarzı cephesi korunmuş ve cephenin gerisine Modern Sanat Binası ve Leopold Müzesi inşa edilmişti.


MUMOK


Leopold Müzesi

Bugün Museum Quarter bünyesinde Leopold Müzesi, MUMOK (Modern Sanat Müzesi Ludwig Vakfı) ve KUNSTHALLE sergi alanı ile birlikte dans merkezi olan TanzQuartier, çeşitli yeni medya stüdyoları, çocuklar için tasarlanmış kültürel ve sanatsal imkanlarla beraber çeşitli kar amaçlı ya da kar amacı gütmeyen enstitüler bulunuyor.


Museum Quarter Meydanı
Museum Quarter bünyesinde yer alan irili ufaklı enstitüler ve müzelerin farklı ziyaretçi kitlelerini biraraya getirmeye başlamasıyla, alışıldık müze ziyaretçilerinin yanı sıra aileler, çocuklar, gençler de Museum Quarter''ı ziyaret etmeye başladı. Müze ve çeşitli enstitüler dışında çeşitli restoran ve dükkanları ile, kamusal bir meydan da sağlayan Museum Quarter özellikle gençlerin ilgisini çekerek, şehir hayatını canlandırıyor.

 

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.