Haberler

Hükümet Meydanı Projesi

Tarih: 29 Haziran 2009 Kaynak: Hürriyet Ege Yazan: O. Nuri Boyacı
Denizli''de iki aydır tartışılan, Mimarlar Odası ile Vali Yavuz Erkmen''i zaman zaman karşı karşıya getiren Hükümet Konağı ve Meydanı Projesi, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu''nun devreye girmesiyle imzalanan protokolün ardından başladı.

Hükümet Konağı Mimari Projesi ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Projesi Yarışması''nın şartnamesi Resmi Gazete''de yayımlandı. Ulusal yarışmada birinci gelen mimari projeye 40 bin, ikinciye 30 bin, üçüncüye 20 bin, mansiyona değer görülen beş esere de 10''ar bin lira ödül verilecek. Yarışmada 53 bin metrekare alanda yeni hükümet konağının yanı sıra ''Hükümet Meydanı'' olarak adlandırılan alanın kentsel tasarımı da yapılacak.

Şartmanede, yarışma amacının Denizli ve yöresinin mimari, tarihi ve kültürel özelliklerini yansıtan özgün bir hükümet konağı mimari projesi ve şehrin gündüz ve gece kullanımını sağlayacak meydan, yönetim ve kültür hizmetleri verilebilecek bir kentsel tasarım elde etmek olduğu belirtildi.

Özel şartlar var
Yarışmaya ekip olarak katılmak zorunlu tutuldu, en az bir şehir plancısı ve peyzaj mimarı bulunması şartı getirildi. Eserler 24 Ağustos''a kadar İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği''ne teslim edilecek. Jüri eserleri 27 Ağustos''a kadar değerlendirecek. Projelerde mevcut hükümet konağı ve Yusuf Batur Endüstri Meslek Lisesi bahçesindeki taş atölyeler korunacak. Vali Vekfi Ertür Kız Meslek Lisesi''nin durumu ise birinci seçilecek esere göre belirlenecek. Projede, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Öğretmenevi, DSİ İl Müdürlüğü, Nüfus Müdürlüğü binaları kaldırılacak.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.