Haberler

Bahçe dekorasyonunun püf noktaları

Tarih: 29 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Emeti Saruhan
Bahçeler yaza iyice alışmak üzere, geç kalmadan siz de bahçelerinizi yaza hazırlayın... Pastel Peyzaj''dan Peyzaj Mimarı Uygar Okman önerilerini sizin için hazırladı.

- Bahçe dekorasyonunda fonksiyonellik çok önemli. Kullanılabilir bahçeler yaratmak için alanlarınızı belirleyin.

- Belirlediğiniz alanlarda fonksiyonellikle beraber tasarımı da düşünerek, gerek bahçe mobilyalarınızı, gerek dekorasyon elemanlarınızı ve yerlerini belirlemelisiniz.

- Bahçelerinize fidanları dikerken ve tohumları ekerken her zaman daha ilerisini düşünmelisiniz. Bitkilerinizin sıklığını ona göre ayarlamalısınız ki bahçeniz bir süre sonra ormana dönüşmesin...

- Bahçelerinizde dikmek için aldığınız hiçbir bitkinin görüntüsüne aldanmayınız. Bitkileriniz çiçek açarak güzellik katsın bahçenize...

- Otomatik sulama sistemi ile bahçenizin su ihtiyacını karşılayın. Hem suyu homojen dağıtmış olacaksınız hem de bitkileriniz sağlıklı olarak yetişecektir. Aynı zamanda damlama sulama ile çalı gruplarınızı ve mevsimlik bitkilerinizi sulayabilirsiniz.

- Çim alanlarınızdaki yabani otları vb. sık sık temizleyin. Bahçe bakımı esnasında muhakkak bir uzmandan destek alın. Gübreleme, budama ve mantarlama bahçenizi yaşatan bakım yollarıdır.

- Bahçenizdeki gül ve leylak gibi türlerin dip sürgünlerini yaz mevsiminde uzaklaştırın.

- Sarmaşık gibi sarılıcı bitkilerin köklerini bir yere sabitleyin.

- Yaprak biti gibi zararlıları, kavurucu yaz sıcağında ilaçlamak yerine bol suyla temizleyin.

- Solmuş çiçeklerin başlarını kesin.

- Bahçelerinizin sadece gündüzleri değil akşamları da güzelliklerini göstermek ister. İyi bir aydınlatma sistemi ile bahçelerinizin aydınlanmasını ve 24 saat bahçenizden keyif almanızı sağlayabilirsiniz.

- Bahçenizde gezinmek için adım taşları ve oturma köşeleri yapın.

- Bazı drenaj sorunlu bölgelerinizde dekoratif görünüm sağlaması nedeni ile bambulara yer verin.

- Bahçenizde bitki öbekleri ile düzenlemeler yapabilir sınırları yaratabilirsiniz.

- Alacalı renkler kullanın. Özellikle bahçenizin her daim renkli olmasını istiyorsanız bir kısım bitkiyi yaza göre bir kısım bitkiyi diğer mevsimlere göre belirleyiniz ki bahçeniz dört mevsim büyüleyici olsun.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.