Haberler

Sümerpark Projesi''ne yargı onayı

Tarih: 29 Haziran 2009 Kaynak: Milliyet Emlak Yazan: Ferah Işık
Denizli''de büyük tartışmalara neden olan Sümerpark Projesi''nin iptali için Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği Denizli İl Koordinasyon Kurulu''nun açtığı dava reddedildi. Böylece, Sümerbank arazisine konut ve alışveriş merkezi kurulması için Denizli Belediyesi''nce yapılan imar planı değişikliği isteğine yargıdan onay gelmiş oldu.

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Denizli İdare Mahkemesi''nde açtığı iptal davasını kaybetti. TMMOB, ‘70-80 yıllık ağaçların kesilmesiyle kent merkezindeki en büyük yeşil alanlardan birinin yok olacağını, şehir genelinde yapılacak bir revizyon imar planına gerek olduğu halde, imar plan değişikliği yoluna gidildiği, eğitime devam eden okul alanın boşaltılarak ticari alana çevrildiği'', iddiaları ile imar planı değişikliğinin iptalini istedi ve imar planının kamu yararına ve hukuka aykırı olduğunu ileri sürdü. Bilirkişi de TMMOB''un itirazları doğrultusunda görüş bildirdi.

Denizli İdare Mahkemesi''nin aldığı kararda ise, "Dava konusu edilen parselde yapılan plan değişikliklerinin önemli bir kısmı müdahil şirket ve parselin yeni sahibi olan Kentsel Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık A.Ş.''nin talebi doğrultusunda yapılmamış olup, önceki malik olan Zafer Pamuk ve Tekstil Sanayi A.Ş.''nin talebi doğrultusunda yapılmış ve bu değişikliğe karşı itiraz edilmediğinden bu değişiklikler kesinleşmiştir" ifadelerine yer verildi. Kararda Belediye Meclisi''nin aldığı imar değişikliği kararının şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına uygun olduğu da belirtti.

Denizli İdare Mahkemesi''nin belediye lehinde karar vermesi İl Koordinasyon Kurulu tarafından değerlendirmeye alındı. Koordinasyon Kurulu''nun mahkeme kararını Danıştay''da temyiz etme hazırlığında olduğu öğrenildi.

Sümerpark ile ilgili tartışmalar, Sümerbank''ı Özelleştirme İdaresi''nden alan Zafer Tekstil''in, araziyi Global Yatırım Holding ve Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın şirketi Kentsel Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık A.Ş.''ye satmasıyla başladı. Global Yatırım Holding ve Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''ndan, 3 Ekim 2006''da İMKB''ye gönderilen yazıda, sahibi oldukları Kentsel Gayrimenkul Yatırım''ın, ekspertiz raporuna göre değeri 50 milyon lira olan 148 bin 957 metrekarelik arsaya yaklaşık 600 konut ile 300 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel, hastane ve alışveriş merkezi yapılacağı bildirildi. Bunun üzerine de kentte projeye karşı sesler yükselmeye başladı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.