Haberler

Eren Talu: Yeni ortak buldum, bu stadı ya ben yapacağım ya da ben

Tarih: 30 Haziran 2009 Kaynak: Referans Yazan: Kenan Başaran

Eren Talu, Galatasaray''ın inşaatı duran yeni stadına bugüne kadar 86 milyon dolar harcadığını belirterek, ''Bu stadı ya ben yaparım, ya da ben'' diyerek geri adım atmayacağını söyledi.

Eren Talu, finansman sıkıntısı nedeniyle 3 aydır inşaatı duran Galatasaray''ın Seyrantepe''deki yeni stadı için Toplu Konut İdaresi''ne yeni bir model sunarken, "Bu stadı ya ben yapacağım ya ben" dedi.

Galatasaray''ın isim ve localarını sattığı yeni stadındaki inşaat çalışmaları durunca TOKİ''nin Talu-Alke Ortak Girişimi''ne ikinci kez çektiği ihtarnamenin tanıdığı 30 günlük süre dün doldu. Konuya ilişkin görüştüğümüz Eren Talu, yeni bir ortak aldığını belirterek, "Arap ortaklarımız ve yeni ortağımızla yeni bir model geliştirdik. Bundan TOKİ''nin daha önceden malumatı vardı" dedi. Yeni ortağının ismini açıklamayan Talu, ısrarımız üzerine sadece "Yerli" demekle yetindi. Stat inşaatına bugüne kadar 86 milyon dolar harcadığını belirten Talu, "Bu kadar parayı harcadıktan sonra stat inşaatını bırakmaya hiç niyetim yok. Sahayı terk etmeyi düşünmüyoruz.

Yeni bir model sunuyor
TOKİ''nin inşaatı gidişatı karşısında duyduğu rahatsızlardan dolayı haklı olduğunu vurgulayan Talu, "Finans sıkıntısından ötürü inşaat bir durma olunca onlar da haklı olarak bize ''toparla'' dedi.

Biz de ''haklısın'' diyerek yeni ortağımız ve Arap ortaklarımızla yeni taahhütlerden oluşan bir model hazırladık" dedi. İflas ettiği iddialarını yalanlayan Talu, ne başvurusu yapılmış bir iflas talebi ne de haklarında açılmış bir dava olmadığını kaydetti.

Talu, Halkbank''tan ancak TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''ın son anda engellemesiyle alınmadığı söylenen 100 milyon dolarlık krediye de değinerek, bu konudaki iddiaların asılsız olduğunu savundu.

Talu, "Bunlar dedikodu. TOKİ ''Talu ile çalışmak istemiyoruz'' falan diyemez. Söz konusu kredi de her an çıkacak vaziyette. Biz bankadan bir ret cevabı almadık" diye konuştu.
Dubaili ortaklarının neden projeye sıcak para akışı sağlamadığı sorusuna ise Talu, "Herkes özgürdür. Uluslararası sermaye ve kendilerine göre haklı sebepleri vardır" yanıtını verdi.

Stada temmuz ayı itibarıyla yeniden başlanması 2010-11 sezonuna rahatlıkla yetişeceğini kaydeden Talu, stat inşaatına dair bugün kamuoyuna daha detaylı açıklamalar yapacağını da sözlerine ekledi. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, daha önce yaptığı açıklamalarda Talu ile yola devam etmek istemediğini söylemişti.

Karşılıklı davalar açılır
Bayraktar, "Elimden gelse bugün Seyrantepe Stadı''nın ihale sözleşmesini feshederim. Eğer siz sağlamsanız, kriz hangi dönemde olursa olsun para bulunur. Bana göre en kolay şey para bulmak. Zor olan şey adam bulmak. Türkiye''deki en iyi 5 tane, 7 tane firmayı çağırırım yarıştırırım. Bulamadın mı TOKİ olarak biz yaparız. Paramız var" şeklinde konuşmuştu.

TOKİ, şayet Talu ile yollarını ayırırsa Galatasaray''ın yeni stadı için ya yeni bir ihale açacak ya da kendisi yapacak. TOKİ, ihaleyi Talu''da alırsa bir de dava açacak. TOKİ, uğrayacağı muhtemel zararların Talu''dan karşılanmasını isteyecek. Buna karşın Talu da ihalenin kendisinden alınması halinde sözleşmenin feshinin iptali istemiyle yargı yoluna başvurabilir.

Uğurlu sayısı ''7'', Talu''yu yedi bitirdi
Galatasaray''ın isim hakkını 10 yıllığına 100 milyon dolar karşılığında Türk Telekom''a satmıştı. Bittiğinde "Türk Telekom Arena" adını taşıyacak olan statta 2010-11 sezonundan itibaren oynmayı hedefleyen Galatasaray yönetimi, 130 milyon dolar gelir beklediği stadın VİP localarının 3 yıllık satışının yüzde 75''ini gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

Galatasaray, bu sezonun kombine biletlerini de "Veda Sezonunda Ailece Ali Sami Yen''deyiz" sloganıyla satışa çıkartı. Ancak stat inşaatındaki belirsizlik Galatasaraylıları düşündürmüyor değil. Gerekli izinler için eski Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın''ın büyük uğraşlar verdiği stat inşaatının ihalesi Ağustos 2007''de yapıldı. Eren Talu, uğur sayısından yola çıkarak "777" milyon lira maliyetli bir teklif sundu.

TOKİ''ye ayrıca 234 milyon lira kâr payı taahhüdü ile hasılattan yüzde 7 pay veren Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat Ortak Girişimi, ihaleyi kazanan taraf oldu.

Dubaililerden çelme
Talu-Alke, 60 bin kişilik üstü kapalı stat karşılığında Ali Sami Yen Stadı arazisinin tapusunu alma hakkı kazandı. Talu-Alke, Kasım 2008''de Dubaili Abu Dhabi Group ve Al Zarooni Group ile 75 milyon lira sermayeli yeni bir şirket kurdu.

Böylece stat inşaatı için gerekli desteğin sağlandığı açıklandı. Buna göre yüzde 51''i Dubaili grupların olan yeni şirket, 200 milyon dolara malolacak yeni stat ile 500 milyon doların harcanması planlanan Mecidiyeköy''deki projeyi finanse edecekti. Ancak Dubaili ortaklar, aylardır ellerini ceplerine atmıyor. Eren Talu, bu konuya ilişkin daha önce bize yaptığı açıklamalarda, Dubaili ortaklarının, stat inşaatı için ceplerinden sıcak para vermekten ziyade banka kredisi şeklinde temin edilmesini düşündüklerini belirtmiş ancak bankaların TOKİ''nin kefaletini kabul etmemesi nedeniyle söz konusu kredinin sağlamadığını kaydetmişti.

Uğurlu sayısından oluşan bir teklif Galatasaray''ın stadını talip olan ve bu şekilde Cimbom''un tarihine geçmek isteyen Talu, aradan geçen 2 yılda büyük sıkıntılar çekti ve hâlâ daha da çekiyor. Uğurlu sayısı 7, Talu''yu adeta yedi bitirdi...

Türk Telekom Arena
Seyrantepe''de şu anda inşaatı durmuş olan stadın da içinde bulunduğu kompleksin genel adı Ali Sami Yen Spor Kompleksi olacak. Komplekste 60 bin kişilik Türk Telekom Arena Stadı''nın yanı sıra suitler, restoran, food-court , büfe gibi bölümler yer alacak. Galatasaray, kompleksi 49 yıl bedelsiz olarak kullanacak.

Stadı yapacak olan firma ise Ali Sami Yen''in yerine ise mülkiyeti kendisine ait olmak üzere, rezidans ve alışveriş merkezi yapmayı planlıyor.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.