Haberler

Şişecam krediyi aldı, güneş enerjisi camı üretecek

Tarih: 30 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
IFC ve Şişecam, 70 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. Şişecam, krediyi Türkiye ve Bulgaristan''daki tesisler için kullanacak. Güneş enerjisi camı üretimi için yatırım yapılacak.

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Şişecam 70 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. IFC, uzun süredir işbirliği içinde olduğu Şişecam''a, Türkiye ve Bulgaristan''da bulunan cam üretim tesislerinde yapacağı yatırımlar için 70 milyon dolar finansman sağladı.

Şirketten yapılan açıklamada, projenin; düşük demirli güneş enerjisi panellerinde kullanılan camı üretmek için yapılacak yatırımların yanı sıra, çevre ile ilgili iyileştirme ve enerji verimliliği yatırımlarını içerdiği ifade edildi. IFC finansmanının Şişecam''ın hızla büyüyen güneş enerjisi camları segmentinde yeni yatırımlar yapmasına olanak sağlayacağı kaydedilen açıklamada, Şişecam''ın, bu sektörün, fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak karbon salınımını azaltmayı hedefleyen ülkelerden gelecek talep sayesinde önümüzdeki 5 yıl içinde iki kat büyümesini öngördüğü belirtildi.

58 milyon doları Türkiye''ye
Açıklamada, IFC kredisinin 58 milyon dolarlık bölümünün Türkiye''de bulunan Trakya-Cam, 12 milyon dolarlık bölümünün ise Bulgaristan''da bulunan Trakya Glass fabrikalarında gerçekleşecek enerji verimliliği ile ilgili iyileştirme projeleri için kullanılacağı belirtilerek, yeni yatırımlar sayesinde enerji tasarrufu sağlanması ve böylece maliyetlerin önemli ölçüde azaltılmasının hedeflendiği kaydedildi.

IFC: Rekabet gücü artacak
IFC Güney Avrupa ve Orta Asya Direktörü Shahbaz Mavaddat, yaptığı değerlendirmede, IFC''nin, uzun süreli müşterisi Şişecam''a enerji verimliliği ve çevre yatırımları için destek olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, bu desteğin özellikle mevcut ekonomik koşullar altında uzun vadeli kredilerin sağlanmasının güç olduğu bir dönemde verildiğini belirtti.

Mavaddat, "Karbon salınımını azaltmayı ve çevreyi korumayı hedefleyen yeni yatırımlarla birlikte Şişecam, bölgede rekabet gücünü daha da artıracak" görüşünü dile getirdi.

‘35 yıldır işbirliği yapıyoruz''
Şişecam Genel Müdürü Doğan Arıkan da uzun süredir iş ortaklığını sürdürdükleri IFC''nin, bir kez daha Şişecam Grubu''na desteğini göstererek güneş enerjisi camı üretimi ve enerji verimliliği ile ilgili sürmekte olan yatırımların finansmanında önemli bir rol oynadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Günümüzün ekonomik şartları altında sağlanan bu finansman desteği, kurumumuza duyulan güveni sergilemekte ve IFC ile Şişecam arasında sadece Türkiye''de değil tüm bölgedeki büyüme stratejimizi destekleyen projelerle 35 yıldır sürmekte olan işbirliğini daha da pekiştirmektedir."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.