Haberler

Sabiha Gökçen''in dev körükleri Dallas''tan geldi

Tarih: 30 Haziran 2009 Kaynak: Referans

İstanbul''un ikinci iç-dış hatlar terminali Sabiha Gökçen, 29 Ekim''de yapacağı açılış öncesi geri sayıma geçti. 350 milyon euroluk yatırıma imza atan Limak-GMR ortaklığı, ThyssenKrupp şirketinin Dallas''taki fabrikasında üretilen dev yolcu köprülerini, lojistik hizmet desteği aldığı Transtaş Global Lojistik aracılığıyla Türkiye''ye getirdi.
Her biri 28 metre uzunluğunda, 4''er metre genişlik ve yüksekliğindeki 30''ar tonluk 16 tane yolcu köprüsü, ABD''nin Dallas kentinden karayoluyla Houston limanına ulaştırıldı, bu limandan da bir aylık yolculukla Derince limanına taşındı.

Yol kapatıldı
Yolcu köprüleri, gemiden tahliyesinde dev vinçler ve donanımlar kullanıldı. Her biri 3 TIR uzunluğundaki yolcu köprüleri, manevra kabiliyetli, taşınan malın zarar görmesini engelleyen hidrolik ve teleskopik sistemli, özel donanımlı araçlarla, Derince limanından, Sabiha Gökçen Havalimanı''na ulaştırıldı. Eskort araçlar ve ekipler eşliğindeki bu nakliye sırasında çevreyolu sabah 4 ile 7 saatleri arası kısmen kapatıldı. Taşıma işlemi üç gün sürdü.

Bir havaalanının en kritik üç sisteminden biri olarak gösterilen yolcu köprülerinin dışında, Hollandalı Vanderlande firmasının üretimi bagaj sistemini ve ABD''li Communication L3 firmasının üretimi olan kargoları güvenlik kontrolünden geçiren tomografi sistemini, Transtaş Global Lojistik geçtiğimiz günlerde Sabiha Gökçen''e taşıdı.

Transtaş, İstanbul iç hatlar, Dubai hangarları, Esenboğa, İzmir, Antalya, Dalaman, Tiflis, Batum, Kahire havaalanlarının lojistiğinden sonra halen Doha ve Sabiha Gökçen''e hizmet veriyor.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.