Haberler

Ekonominin kilidini inşaat sektörü açar

Tarih: 30 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Yılmaz Yıldız
ÖTV ve KDV indirimlerinin, otomotiv ve mobilya gibi sektörlerde çarkları döndürmeye başlaması inşaatçıları da harekete geçirdi. İnşaatçılar teşviğin yüzlerce sektörü doğrudan tetikleyen inşaat sektörüne yapılması halinde ekonominin canlanacağını öne sürüyor.

Hükümet piyasaları harekete geçirmek için 5 ayrı paketten oluşan tedbirleri uygulamaya koydu. En son ve etkili tedbirlerden biri de üretim ve istihdam açısından önemi yüksek olan otomotiv, mobilya ve gayrimenkul sektörüne yönelik ÖTV ve KDV indiriminin uzatılması oldu. İndirimler en çok otomotiv ve mobilya sektörünü hareketlendirdi. Fakat indirim gayrimenkulde beklenen etkiyi yapmadı. Çünkü indirim 150 metrekare ve üzeri yapıları kapsıyordu. Türkiye''deki yapı stokunun demografisine bakıldığında ise bu tür projelerin genel içindeki payının yüzde 8 civarında olduğunu görüyoruz. Üstelik bu binaları alabilecek gelir seviyesindeki insanların nüfusa oranı da yüzde 5-10 civarında.

Fiyatlar Yüzde 10 Ucuzlar
Halbuki konutların büyük kısmı 90-120 metrekare aralığındaki dairelerden oluşuyor. Üstelik kriz döneminde satılamayarak elde kalan dairelerin büyük çoğunluğu bu büyüklükteki yapılar. Ama bu aralıktaki konutlarda vatandaş zaten yüzde 1 KDV ödediği için, teşviğin yüzde 18 olan inşaat malzemelerine uygulanması gerekiyor. Bu şekilde konut fiyatlarında vatandaşa yüzde 10''luk bir avantaj verilebilir.

Teşvik Genele Yayılmalı
DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, hükümetin KDV indiriminin katkısının sınırlı olduğunu, bu teşviğin sektörün geneline yayılması gerektiğini söyledi. İnşaat sektörünün en büyük sıkıntılardan birinin KDV iadeleri olduğunu belirten Yılmaz, "Aldığım her malzeme için devlete yüzde 18 KDV ödüyorum. Yüzde 18''lik KDV''nin yüzde 1''ini vatandaştan, yüzde 17''sini devletten alıyoruz. Fakat devletten alacağımızı 3 yıl sonra alıyorum" dedi. Müteahhitlerin malzemecilere peşin ödediği KDV''yi devlete tahakkuk ettirmek için siteyi bitirip, faturayı kesmek zorunda olduklarını hatırlatan Yılmaz, "Belirli bir dönemde bizim bu paramızı iade edin ki işimizi daha hızlı yapalım" dedi.

Konutta indirim bugün sona eriyor
Hükümetin 150 metrekare üzerindeki gayrimenkullerdeki KDV''yi yüzde 18''den yüzde 8''e, tapu devirlerinden alınan binde 15''lik ücreti de binde 5''e indiren düzenlemesi bugün sona eriyor. KDV ve tapu harcı indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşlar, dün Tapu Müdürlüklerinde uzun kuyuklar oluşturdu. Vatandaşlar, kriz ortamında sağlanan kolaylıkların sürmesi, tapu görevlileri de yaşanan yoğunluktan dolayı uygulamanın uzatılmasını istediler...

İndirim işe yarıyor
Kalekim Genel Müdür Yardımcısı Ferruh Gülhan, ekonominin canlandırması için öncelikle inşaat sektörünün hareketlendirilmesi gerektiğini belirterek, "İnşaat sektörü yüzlerce sektörü doğrudan etkiliyor ve istihdama en büyük katkıyı sağlıyor. ÖTV indirimi ile otomotiv ve mobilyada talepte artış sağlandığını gördük. Demek ki fiyat avantajı sağlarsanız vatandaş alım yapıyor" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.