Haberler

Hasankeyf için mücadeleye devam

Tarih: 30 Haziran 2009 Kaynak: Evrensel
Batman Hasankeyf Yaşatma Girişimi üyeleri, Hasankeyf''in sular altında kalmaması için mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.

Hasankeyf''i Yaşatma Girişimi üyelerinin Hasankeyf''te yaptığı basın açıklamasına, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay ve çeşitli kitle örgütü temsilcileri katıldı. Girişim üyeleri, Dicle Nehri üzerinde "Dicle Hasankeyf''i boğma", "Hasankeyf''e kıymayın efendiler", "Hasankeyf''i yerinden değil yarına taşıyın" yazılı pankartlar açarak eylem yaptılar.

Hasankeyf''i Yaşatma Girişimi Sekretaryası adına açıklama yapan İpek Taşlı, "Gelecek kuşaklara bırakacağımız en büyük miras olan antik Hasankeyf kentini korumayı ve yarınlara taşınmasını sağlamayı görev bildiğimizden, bugün farklı bir eylem için buradayız" dedi.

Taşlı, "Hasankeyf ve Dicle Vadisi''ndeki tarihi ve doğal zenginlikleri turizm yatırımları ile insanlığın hizmetine sunmak varken, Ilısu Barajı''nda ısrar etmenin hiçbir mantığı olamaz" şeklinde konuştu. Taşlı şöyle konuştu: "10 binlerce yıl öncesinden beri tarih, doğa ve suyun bir arada ahenk içerisinde yaşadığı bir coğrafyada, Dicle''yi kardeşi Hasankeyf''in katili yapmak istiyorlar. Hasankeyf ve Dicle Vadisi''nin yaşatılması, öncelikle devletin göreviyken bu görevi yapmaya çalışan biz gönüllüler bir kez daha, başta Türkiye olmak üzere Ilısu Barajı''na destek verme niyetinde olan Avrupa ülkelerini de bu suça ortak olmamaları yönünde uyarıyoruz." Taşlı, Hasankeyf''i yerinden taşıyarak yok etmek isteyenlere müsaade etmeyeceklerini söyledi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.