Haberler

Tarihi Şahbenderler konağı restore edilecek

Tarih: 3 Temmuz 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Şahbenderler konağı restore ediliyor. 134 yıllık konak 4,4 metrelik kat yüksekliği ile bu zamana kadar ayakta kaldı. Konağın yüzde 90 hissesine sahip Cahit Başaran, Turizm Bakanlığı''ndan aldığı 40 bin TL hibe kredisi ile konağı restore ettirecek.

Gümüşhane Eskibağlar mahallesinde şehir merkezindeki ilk konaklardan birisi olarak kabul edilen Şahbenderler konağının varisi, konağı Turizm Bakanlığından aldığı hibe kredi ile restore ettirecek. Trabzon Rolöve ve Anıtlar Müdürlüğü yetkilileri tarafından konakta yapılan incelemelerin ardından bir açıklama yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, "Bakanlığımız, 81 ilde tarihi eserlerin bakım, onarım ve restorasyonlarının yaptırılması için bireysel olarak vatandaşlara hibe kredisi vermektedir. Buna göre Rolöve ve Anıtlar Müdürlüğünden gelen yetkili arkadaşlarımız konak sahibine yer teslimini yaptı. Bundan sonra restorasyonunun denetimini de onlar yapacak. Bu konağın restorasyonunu yaparak gelecek nesillere aktaracağız." dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu konuda Gümüşhane''ye verilen ilk kredinin Şahbenderler konağında kullanılacağını ifade eden Yalçın, "Bu konağın projesi hazır olduğu için hibe kredisi erken çıktı. Bu tip durumlarda Bakanlık ilk önce proje kredisi veriyor. Daha sonra onarım kredisi veriyor. Şahbenderler konağı için Karadeniz Teknik Üniversitesinden uzman ekipler proje hazırlamıştı. Şimdi vatandaşımız Bakanlığımızdan aldığı kredi ve Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünün denetiminde restorasyonunu yapacak."diye konuştu.

Hicri 1291 yılında yapılan konağın yüzde 90 hissesine sahip olan Cahit Olay Başaran ise konağın bundan 134 yıl önce 1875 yılında yazlık olarak kullanılmak üzere dedeleri tarafından yaptırıldığını belirterek, "Binamız ahşap karkas, 1,5 metrelik taş duvar temelin üzerine çıkıyor. Binada belki de en enteresan özellik kat yüksekliğinin 4,40 metreye yaklaşması. Bu özelliğini şuana kadar muhafaza etmiş Gümüşhane''deki ender yapılardan bir tanesi. Onarım projesi KTÜ tarafından yapıldı. Uygulamayı ben yapacağım. Turizm bakanlığından 40 bin TL hibe kredisi aldım. Geri kalan kısmını ben kendi imkanlarımla yaptıracağım ve bina en geç 3 ay içerisinde kullanılır hale gelecek." dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.