Haberler

Korunsun mu korunmasın mı?

Tarih: 7 Temmuz 2009 Kaynak: NTVMSNBC
Foça, Türkiye''deki 14 özel çevre koruma bölgesi''nden biri. Foça''da bu durum bir gerilim yaratıyor.

Adını ''''Foklar'''' dan alan Ege''ye özgü şirin bir sahil kasabası Foça. Nam-ı diğer Phokaia...Üstelik bu şirin tatil beldesi, 3000 yıllık geçmişiyle hala nefes alan canlı bir tarih...

Foça, Türkiye''deki 14 özel çevre koruma bölgesi''nden biri.

Siren Kayalıkları, Fatih Camii ,Athena Tapınağı, Meşhur Ceneviz Kalesi... Foça''da nereye bakılsa tarihten bir ize rastlamak mümkün. Ancak tarih''in korunmasını amaçlayan sit yasasının,beldedeki modern yapılaşma talebiyle karşılaşması tartışmaları da beraberinde getiriyor...

Foça sakini Haluk Ceviz anlatıyor: "Bence, Foça için koruma amaçlı sit faydalı şu bakımdan; buranın tarihi bir dokusu var ama bu turizm açısından, yerli halkı açısından, onların elde edebileceği rantlar açısından onlara zarar veriyor.
Bir başka Foça sakini Ayhan Gökalp ise şunları söylüyor:"Şu anda bu güne kadar doğal yapısı, bu doku korunmuş vaziyette. Ancak yeni yasa konusunda bizim endişelerimiz oluyor. Civar tepelere bir takım resmi kuruluşların inşaat yaptıklarını görüyoruz. Bu bakımdan buna çok büyük bir üzüntü duymaktayız. Yeni yapıların yapılmasına kesinlikle karşıyız.

Ancak SİT alanından şikayetçi olanlar da var.

Foçalı Mediha Ozansoy bunlardın biri. Ozansoy anlatıyor:" Evimi tadilat yapamıyorum. Evim 115 metrelik bir arsanın içinde 36 metreye izin vermişler gerisini hiç bir çivi dahi çakamıyoruz, bir tadilat yapamıyoruz. Etrafı daha güzelleştirmek istiyorum, ama yapamıyorum, yasak.
Selma Bülbül de Foça da yaşıyor ve şunları söylüyor: "Binalar evler daha sonra yapıldığı zaman insanar ne evlerini ne binalarını arsaların üstüne inşaat yapamıyorlar. Bunun için başvurabileceğiniz bir merci yok çünkü Foça''da henüz koruma amaçlı imar planı çıkmadı, asıl problem o."

Zıt kutuplarda yer almadan foça adına dengeyi kurmaya çalışanlar da var....

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.