Haberler

TOKi yabancıya villa satıp, fakire ev inşa edecek!

Tarih: 8 Temmuz 2009 Kaynak: Akşam Yazan: Ali Ekber Ertürk
Sahil bölgelerindeki bazı Hazine arazileri TOKİ''ye devredildi. TOKİ buraya yabancılara yönelik yazlık villalar inşa edecek. Maliye''ye pay verildikten sonra kalan parayla dar gelirlilere konut yapılacak.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), ''tatil köyleri'' projesini hayata geçiriyor. Kurum bu amaçla, turizm beldelerinde bulunan cennet tatil beldelerindeki Hazine arazilerinden milyonlarca metrekarelik alan elde etti. Aralarında Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Didim, Finike gibi önemli turistik merkezlerin de bulunduğu tatil beldelerindeki Hazine arazileri üzerine süper lüks tatil köyleri yapılacak. Bu konutların öncelikli olarak yabancılara satılacağı belirtiliyor. TOKİ, tatil beldelerine yönelik projesine gerekçe olarak da ''dar gelirli vatandaşlara yönelik projelere kaynak sağlamak için gelir elde etme''yi gösterdi. TOKİ, sattığı konutlardan, Hazine arazisini kendisine devreden Maliye Bakanlığı''na ''hasılat payı'' verecek. CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe''nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a yönelttiği ''Yabancılar için lüks konut yapmak, villa kentler inşa etmek ve arsa üretimi amacıyla sit alanlarından çıkarılan arazi var mıdır? Kaç metrekaredir?'' sorusuna TOKİ''den yanıt geldi. Buna göre TOKİ, kendilerine devredilen Hazine arazileri üzerinde tatil siteleri ve lüks villalar inşa edecek. Kurum bugüne kadar 5 milyon metrekarenin üzerinde arazi elde etti.

''Tatil köyü'' ifadesini kullanmadı
TOKİ, CHP''li Tınastepe''ye verdiği yanıtta, dar gelirli vatandaşlar için ürettiği ''sosyal amaçlı projeler''i finanse etmek ve yeni kaynak için, mülkiyetindeki değerli arsaları, üzerinde devletin sübvasiyonu olmadan ve herhangi bir kamu finansmanı da kullanılmadan uygulanan ''Arsa Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeli''ni hayata geçirdiğini belirtti. Tüm faaliyetlerini bilimsel ve modern dünyanın uyguladığı gibi, genel bütçeye bağlı kalmadan elindeki Hazine taşınmazlarını en iyi şekilde değerlendirdiğini savunan TOKİ, kendilerine Milli Emlak Genel Müdürlüğü''nce devredilen arazilere yapılacak konutlar için ''tatil köyleri'' denmesinin doğru olmadığını dile getirdi.

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.