Haberler

Derede temizlik bitti ama koku bitmedi...

Tarih: 8 Temmuz 2009 Kaynak: Taraf Yazan: Fırat Alkaç, Damla Aşçı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce temizliği yapılan Kurbağalıdere''nin çevreye yayılan kokusu hala giderilemedi.

Taraf''ın başlattığı "Kadıköy Kokmasın" adlı kampanyanın ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce Kurbağalıdere''nin ağız kısmında ve üst kollarında başlayan temizlik çalışmalarının sonuna yaklaşılırken, çevreye yayılan koku hâlâ giderilemedi. Biz de derede yapılan son çalışmaları izlemek için Yoğurtçu Parkı''na gittik.

Dere kenarında barınakları bulunan balıkçılardan kiraladığımız kayıkla temizleme çalışmaları yapılan bölgeye giderken, onlarla pis koku nedeniyle taktığımız "maskeler" eşliğinde sohbet ettik. Çalışmaların göz boyaması olduğunu söyleyen bindiğimiz kayığın sahibi Yunus Toprak, dip temizleme çalışmasının sadece derenin orta kısmında yapıldığını söyledi. 34 yaşında olduğunu ve çocukluğunun Kurbağlıdere kenarında geçtiğini söyleyen Toprak, "Ben burada çocukluğumdan beri balıkçılık yapıyorum. Buranın kokusu hiçbir zaman giderilemeyecek. Yapılan bu çalışmalarda sadece derenin orta kısmı kazıldı. Yan kısımlar halen pislik dolu. Ayrıca kenardaki pislikler kazılan yeri doldurmaya başladı" dedi. Geçen hafta 10 yaşındaki kızının kayığının üzerinde oynarken dereye düştüğünü söyleyen Toprak, "Kızım hâlâ pis koktuğunu söylüyor" dedi.

"Çalışmalarda aksama oldu"
Derede yapılan temizlikten sekiz bin metreküp pislik çıkaran DLH gemisinin kaptanı Hasan Altınbaş ise derenin ağız kısmına kadar çalışmalarını ilerlettiklerini söyledi. Bugün itibariyle çalışmaların biteceğini belirten Altınbaş, çalışmaların zaman zaman aksadığını da sözlerine ekledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.