Haberler

"Ilısu''da kararlılığımız devam ediyor"

Tarih: 8 Temmuz 2009 Kaynak: Dünya

Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, uluslararası bankalar konsorsiyumunun Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi''nden desteğini çekmesinin "siyasi bir karar" olduğu belirtilerek, barajın yapımı konusundaki kararlılığın devam ettiği vurgulandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, tamamlandığında gövde hacmi bakımından Türkiye''nin ikinci kurulu güç ve yıllık enerji üretim kapasitesi bakımından da dördüncü büyük barajı olacak Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali''nin inşasında yeni bir sayfa açıldığı belirtildi.

Açıklamada, 14 Ağustos 2007''de DSİ Genel Müdürlüğü ile Ilısu Konsorsiyumu arasında inşaat yapım sözleşmelerinin, 15 Ağustos 2007''de de Hazine Müsteşarlığı ve uluslararası bankalar konsorsiyumu arasında uygun finansman şartları altında kredi anlaşmalarının imzalandığı hatırlatılarak, "Bu finansman, Avusturya, Almanya ve İsviçre İhracatçı Kredi Kuruluşları ile DSİ Genel Müdürlüğü arasında 6 Ekim 2006''da imzalanan Nihai Değerlendirme Toplantısı Mutabakat Zaptı (FAM Protokolü) uyarınca tesis edilmiştir. Bu protokol uyarınca DSİ kapsamında 89 adet görev tanımı yapılması uygun görülmüştür" denildi.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılması gereken 89 adet görev tanımının 22''sinin kredi onayından önce tamamlandığına dikkat çekilen açıklamada, görev tanımlarının tamamlanmasına yönelik yoğun çalışmalar yapılmasına rağmen İhracatçı Kredi Kuruluşları (İKK) tarafından 6 Ekim 2008''de Çevresel Uygunsuzluk Bildirimi verildiği, 23 Aralık 2008''de ise proje kapsamındaki tüm çalışmaların askıya alınarak 180 günlük süreç başlatıldığı ifade edildi. Sürecin 6 Temmuz 2009 tarihinde sona erdiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"DSİ Genel Müdürlüğü, gerek askıya alınma tarihi öncesinde gerek askı süresince yoğun faaliyetlerde bulunmuştur. Bugüne kadar 89 adet görev tanımının 47 tanesi tamamlanmıştır. İnşaata başlanması gereken tüm görev tanımları başarıyla yerine getirilmiştir. Bu faaliyetlerin gözlenmesi ve değerlendirmesi faaliyetlerinde görevli Uzmanlar Komitesi (UK) bu faaliyetlerin başarı ile tamamlandığını belirtmişlerdir. Özellikle Yeniden Yerleşim, Çevre ve Finans konularında Uzmanlar Komitesinin askının kaldırılması hususunda ortak kararı vardır. Kültürel Varlıklar konusunda ise Uzmanlar Komitesi''nin ortak bir kararı yoktur.

Ancak yaşanan tüm bu olumlu gelişlerin aksine İKK''ların 7 Temmuz 2009 tarihli yazısıyla UK''nın vermiş oldukları raporların aksine görev tanımı faaliyetlerinin başarı ile tamamlanmadığını ileri sürerek sözleşmeyi feshettiklerini belirtmişlerdir. Bu UK''nın raporlarına uyum göstermemekle beraber siyasi bir karar olarak görülmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti olarak, Güneydoğu Anadolu Projesi''nin kilit bir halkası olan gerek enerji gerek sosyal kalkınmanın bir ateşleyici gücü olarak gördüğümüz Ilısu Barajı ve HES Projesinin yapımı hususundaki kararlılığımızın devam ettiğini önemli vurgulamak isteriz."

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.