Haberler

Eroğlu: Hasankeyf bizim kalbimizde

Tarih: 9 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Dicle üzerinde Ilısu Barajı Dicle nehri üzerine kurulacak. Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak il sınırlarında 350 bin dekarlık baraj gölünde bir ilçe, 30 köy ve 49 mezra sular altında kalacak.

''Hasankeyf''in kurtuluşu için llısu fırsattır'' diyen Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Türkiye''nin barajı kendi başına yapmaya kararlı olduğunu tekrarladı.

Ilısu Barajı''na Alman, Avusturyalı ve İsviçreli kredi kuruluşlarının kredi desteğini çekmesi Türkiye''nin yanı sıra dünyada da yankı uyandırırken, hükümet barajda ısrarlı açıklamalarını sürdürdü. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Hasankeyf bazılarının dilindedir. Bizim dilimizde değil, kalbimizdedir. Baraj yapılacak" dedi.

Ilısu Projesi kanalıyla bölgedeki vatandaşların hayat standardının yükseltilmesi sağlanarak, o bölgedeki binlerce insana iş temin edileceğini belirten Eroğlu, "İtirazlar, Hasankeyf hususunda odaklanmaktadır. Halbuki, Hasankeyf''in kurtuluşu için Ilısu Projesi bir fırsattır" dedi.
‘Projeye karşı çıkanların bütün Hasankeyf''in sular altında kalacağı yalanını ortaya attıklarını'' savunan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Halbuki Hasankeyf''teki en mühim tarihi ve kültür varlıklarına sahip olan yukarı şehir sular altında kalmayacaktır. Sular altında kalan aşağı şehirdir. Zaten orada iptidai yapılar mevcuttur. Bazı kişiler, Hasankeyf''in yok olacağı iddiasını yaymaktadır. Hasankeyf, bu proje sayesinde muhteşem bir cazibe merkezi olacaktır. Hasankeyf bazılarının dilindedir. Bizim dilimizde değil, kalbimizdedir. Dolayısıyla, bu konuda yapılan itirazlar kültürel varlıkların tahribi ve yok edilmesi yönünde olup, bu proje ile bu değerler gün yüzüne çıkartılarak, kültürümüze kazandırılacak ve tarihe ışık tutacaktır. Kredi sözleşmesinin iptal kararının ilmi, teknik bir yönü yoktur. Bu kesinlikle siyasi bir karardır. Türkiye şu anda bölgesinde büyük bir güçtür. Bundan bazı ülkelerin rahatsız olması gayet tabiidir. Netice olarak, Türkiye Cumhuriyeti, Ilısu Projesi''ni yapacak güçtedir. Bakanlığımızın Ilısu Barajı''nı yapmak için desteğe ihtiyacı yoktur. DSİ, bunun gibi yüzlerce barajı tamamlamıştır. Bu baraj da en güzel şekilde yapılacaktır."

‘Kredileri Bağdat kestirdi''
Bu arada üç Avrupalı kredi kurumunun, Ilısu projesinden çekilmesi, Avrupa basınında da yankılandı. Hasankeyf''in dünya mirası olduğuna dikkat çeken Fransız Le Monde gazetesi, ‘Bağdat''ın, ilgili ülkelerden vazgeçilmesini resmen talep ettiği''ni savundu. Ilısu Barajı''yla ilgili Irak tarafının kaygılarına da yer verilen haberde ‘Zaten büyük bir kuraklıktan etkilenen komşu Irak da, nehir suyunda yeni bir azalmadan endişe ediyor'' denilerek, ‘Irak''ın, ilgili ülkelerden vazgeçmelerini resmen talep ettiği'' yazıldı.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.