Haberler

İstanbul''un tarihi okulları satılıyor mu?

Tarih: 9 Temmuz 2009 Kaynak: CNN Türk

Pertevniyal Lisesi
İstanbul''un en değerli semtlerindeki tarihi okul binalarının satılması gündemde. Milli Eğitim Bakanlığı, bu yönde bir çalışma olmadığını açıkladı ama İstanbul Valiliği aynı görüşte değil. Vali Muammer Güler, rantı yüksek okul arazilerinin ticari alan olarak kullanılmasından yana.

Satılması gündemde olan okullar arasında adı geçenlerden bazıları şöyle:

- Çamlıca Kız Lisesi
- Kandilli Kız Lisesi
- Pertevniyal Lisesi
- Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
- Fenerbahçe Lisesi

Vali Güler''den açıklama
İstanbul Valisi Muammer Güler İstanbul''da bazı okulların satılacağına ilişkin haberlere ilişkin bir açıklama yaptı.

Vali Güler, sadece yerleşim alanı itibariyle özelliğini kaybeden, çarşı, sanayi ve iş yeri gibi alanların içinde kalan ve okul olarak kullanılmasına ihtiyaç duyulmayan yerlerdeki okulların satılacağını belirterek, "Eğitim ve öğretimin sürdüğü, tarihi eser niteliğindeki okullar kesinlikle kapsam dışındadır. Hangi okulların satılacağı da henüz belli değil" dedi.

Bu konu ile ilgili kamuoyunda bazı yanlış anlaşılmalar olabileceğini belirten Güler, 2008 yılında "1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu"nda bir değişiklik yapılarak Milli Eğitim Bakanlığının onayı ile ihtiyaç duyulmayan okulların satışının sağlanabileceğinin hükme bağlandığını anımsattı.

Vali Güler, okulların satışı ile ilgili konunun sadece yerleşim alanı itibarıyla özelliğini kaybeden "çarşı, sanayi ve iş yeri gibi alanların içinde kalan ve bu nedenle okul alanı olarak kullanılmasına ihtiyaç duyulmayan yerlerle ilgili olduğunu" dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Eğitim ve öğretimin sürdüğü ve tarihi eser niteliğindeki okullar kesinlikle kapsam dışındadır. Bu okulların satışı söz konusu değildir. Bakanlığımızın genelgesinde, bulundukları yer itibarıyla kullanılmasına ihtiyaç duyulmayan, çarşı, sanayi ve iş yerleri arasında kalan yerlerin tespiti öngörülmüştür. Bunlar tespit edilecek. Satışı söz konusu olursa, elde edilen gelirler yine aynı yörelerde yeni okul yapımı ve onarımlarda kullanılacak.

Şu anda İstanbul''da mevcut bulunan ve özellikle de tarihi eser niteliğindeki okulların satışı hiçbir şekilde söz konusu değildir. Zaten oralarda okula da ihtiyaç var. Ama yerleşim yeri özelliği itibariyle o bölgede eğitimin yürütülmesi imkansız hale gelen okullar varsa, onların yerleri tespit ediliyor, şu anda yapılan çalışma budur. Yoksa haberde söz konusu edilen ve özellikle de Boğaz''da, sahilde ve belli kesimlerde yer alan okulların bunun kapsamında olmadığını belirtmek isterim.

Tarihi nitelikteki okulların bu özelliklerini kaybedecek şekilde başka alanlara tahsisi mümkün değildir. Sadece bir çalışma yapılıyor. Eğer çok sayıda iş yerinin içinde kalmışsa, sanayi bölgelerinin içinde kalmışsa, iş yerleri etrafında çok çoğalmışsa, eğitim ve öğretimin sağlıklı yürütülmesi imkanı kalmamışsa onları tespit ediyoruz. Eğitim ve öğretim sağlıklı şekilde yürütülebiliyorsa satışı söz konusu değil."

Muammer Güler, basında ismi yer alan okulların hiçbirisinin böyle bir nitelik taşımadığını belirterek, hangi okulların satılacağının henüz belli olmadığını bildirdi. Tespiti yapılan okulların müfettişlerce değerlendirileceğini, Milli Eğitim Bakanlığının onayının ardından satılabileceğine işaret eden Güler, "Henüz daha böyle bir durum yok" dedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.