Haberler

Hayalet kentte dünyayı kurtaracaklar

Tarih: 9 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Yasemin Taşkın
Dünyanın en zengin ülkelerinin liderleri G-8 Zirvesi için İtalya''nın L''Aquila şehrinde buluştu. Liderler iklim ve ekonomi konularını masaya yatıracak. Zirvenin düzenlendiği, Nisan''da depremle sarsılan kentte neredeyse kimse yaşamıyor.

İtalya''nın Aquila kentine ülkesinde gerginlik nedeniyle katılmayan Çin dışında dün tüm G- 8 liderleri ulaşarak zirvenin gündemindeki ekonomik ve siyasi problemleri tartışmaya başladılar. Ancak 6 Nisan''da büyük bir deprem sonucunda hayalet kente dönüşen Aquila''da hemen hemen hiç kimse oturmuyor. Önceki gün özel izinle gezdiğimiz kent tamamen polis ve sivil savunma ekiplerinin kontrolünde. Liderlerin ziyaretleri için molozlardan büyük ölçüde temizlenen şehirde yıkılma tehlikesindeki binaların neredeyse tamamı iskeleler kurularak, tahta veya çelik yapılarla çevrilmiş. İşte bu "hayaletler şehrinde", güçlü ülkelerin liderleri, dünyayı etkileyecek kararları "G8''in modası artık geçti" eleştirileri arasında almaya çalıştı. Zirvenin ilk gününe İtalya, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Kanada ve Japonya katıldı. Bunların dışında Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso, İsveç Başbakanı Reinfeldt ve Afrika Birliği Başkanı olarak Muammer Kaddafi de zirvenin yapıldığı "Coppito Kışlasına" ayak bastılar. New York Times''ın İtalya''yı atıl olmakla suçlamasına rağmen Beyaz Saray bu yorumu yalanlayarak İtalya''nın mükemmel bir çalışma yaptığını açıkladı. Zirve liderleri dünkü çalışmalarını iklim, yardımlar ve gelişme üzerine odakladılar. Dün akşam düzenlenen yemekte ise uluslararası politika temalarının ele alınması öngörüldü.

G-14''e Türkiye de Girebilir
Başbakanlığa yakın kaynaklardan aldığımız bilgilere göre bu zirvede bilek güreşi bir anlamda Alman Şansölyesi Merkel ve ABD başkanı Obama arasında yaşanacak. İklim ve ekonomi konularında iki liderin farklı düşündüğü kaydedildi. Obama ayrıca Aquila''nın yeniden inşasına Amerika''nın yardım edeceğini de açıkladı. Zirve kaynakları G-8 modelinin Berlusconi de dahil olmak üzere liderleri tatmin etmediği ve bu zirveden sonra G-14 gibi bir modele geçilebileceğini ve G-8''in dünya ekonomisinin parlayan yeni ülkelerine kapılarını açacağını belirtiyorlar. Bu ülkeler arasında Türkiye''nin de adı geçiyor.

Protestocular Yine Gündemde
Çevreciler Eylemde
Her G-8 zirvesi gibi İtalya''daki de protestolarla başladı. Greenpeace''e bağlı 100''den fazla eylemci dört kömürlü termik santralini bloke etti. Eylemciler, G-8 ülkelerinin liderlerine iklim değişikliği konusunda liderlik yapmaları çağrısında bulundu.

Türkler de Katıldı
Santrallerin bacalarına tırmanan Greenpeace eylemcileri, zirve için İtalya''da bulunan liderleri Kopenhag İklim Zirvesi öncesinde harekete geçmeye çağırdı. Eylemciler arasında Türkiye''den 6 kişi bulunuyor. Birçok gösterici de giysilerle liderleri taklit e

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.