Haberler

Gözde okullar satılıyor

Tarih: 10 Temmuz 2009 Kaynak: Evrensel Yazan: Duygu Söylemez
İstanbul Valisi Muammer Güler itiraf etti. Vali, İstanbul''un en gözde okullarının da aralarında bulunduğu 22 okulun satılacağını duyurdu. Vali, her ne kadar "Elde edilen gelirle yenisini yapacağız" dese de, ardından "Okul yapacak arsa bulamıyoruz" diyerek, bu sözlerinin gerçeği yansıtmadığını ortayla koydu. Valinin, açıklamasında okulları ‘rantı yüksek'' olarak nitelendirmesi ise dikkat çekti.

En gözde okullar
Vali Güler açıklamasında, bu okulların bir kısmının özel idareye ait ilköğretim, bir kısmının da Milli Eğitim Bakanlığı''na (MEB) bağlı ortaöğretim kurumları olduğunu belirtti. Güler, satışı yapılacak okulların listesinin hazırlandığını, listede kamuoyunda bilinen okulların bulunduğunu ifade etti.

İş merkezi turizm alanı olacak
22 okulun yerine turizm ve iş merkezi yapılacağını dile getiren Güler, bununla ilgili imar planlarının önceden yapılacağını belirterek, okulların açık artırmayla satılacağını duyurdu. "Okulların satışından elde edilecek gelir, yeni okulların yapılması ve arsaların kamulaştırılmasında kullanılacak" diyen Güler, ardından İstanbul''da arsaların çok değerlendiğini, okuldan çok okul arsasına ihtiyaç duyduklarını belirterek, bu çelişkiyi de ortaya koydu.

Öte yandan açıklama yapan MEB, tarihi eser niteliğindeki okulların satılmayacağını belirtti.

Okullar azalıyor, öğrenciler artıyor
Yapılan açıklamalarla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Eğitim Sen 3 No''lu Şube Başkanı Nebat Bukrek, 22 okulun satışa çıkarılmasının sürpriz olmadığını belirtti. Bunun, AKP politikalarının bir sonucu olduğunu söyleyen Bukrek, eğitimde fırsat eşitliğinin ortadan kaldırıldığını vurguladı. "Eğitimde bir ticarileştirme, özelleştirme söz konusu. Okul sayısında bir azalma yaşanırken öğrenci sayısında artış var" diyen Bukrek, rakamları şöyle açıkladı: "2002-2003 Eğitim-Öğretim Yılı''nda 35 bin 133 okul mevcutken, 2008-2009 döneminde bu sayı 33 bin 769''a düştü."

Ticarethaneye çevrildi
Okulların giderek ticarethane haline getirildiğini ifade eden Bukrek, bu okullarda okuyan öğrenciler için "Geçmişte yaşadıklarımıza da bakılırsa, okullar için gösterilen arsalar sağlıklı yerler olmayacak" dedi. Velilerin ve duyarlı olan herkesin birlik olması gerektiğini vurgulayan Bukrek, "Biz el ele vermek; öğrencilerimize, çocuklarımıza, okullarımıza sahip çıkmak zorundayız" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.