Haberler

Son moda arena

Tarih: 10 Temmuz 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Türkiye''de insanların toplandığı sosyal ortamlara son dönemde konulan en gözde isim ''''Arena'''' oluyor.

Kitlelerin bir araya gelip, birtakım sosyal aktiviteleri takip ettiği stat, spor salonu ve konser alanları gibi yerlere verilen ''''Arena'''' ismi son dönemin en gözde ismi oldu.

Sözlük anlamı boğa güreşi, yarış, oyun alanı anlamına gelen ''''Arena'''' kelimesi özellikle son yıllarda spor salonlarına ve yeni yapılan modern statlara verilen isimlerde çok kullanılıyor. Boğa güreşlerinin yapıldığı yerlerin adı olan Arena, çıkış ülkesi İspanya''da çoğunlukla ''''Plaza'''' ismiyle de anılmaktadır.

Dünyada, spor komplekslerine en çok ''Arena'' adının verildiği ülke Almanya olarak, göze çarparken, 2006 Dünya Kupası''na evsahipliği yapan panzerler, organizasyonun gerçekleştirdiği 12 stattan beşinin adına arena ismi vermişlerdi.

Türkiye''nin Arenaları
Edinilen bilgilere göre, Türkiye''de yeni yapılan, inşaatı süren ve proje aşamasında olan spor salonları ve futbol sahaları da ''''Arena'''' isminden fazlasıyla nasibini almış görünüyor. Arena isminin kullanıldığı tesisler şöyle:

Galatasaray''ın İstanbul Seyrantepe''de inşaatını sürdürdüğü yeni stadı Türk Telekom Arena, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası için yapımı süren Ankara Arena, konser ve birtakım etkinliklerin yapıldığı Turkcell Kuruçeşme Arena.

Türkiye''de son günlerdeki en popüler arenaların başında, yüklenici firmaların sözleşme gereklerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) feshettiği ve yeni bir ihale sürecine çıktığı, Galatasaray''ın yeni stadı Türk Telekom Arena geliyor. 52 bin seyirci kapasitesine sahip olacak Türk Telekom Arena, 2010-2011 sezonuna yetiştirilmeye çalışılıyor.

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası hazırlıkları çerçevesinde Ankara''da yapımına başlanan 10 bin kişilik spor salonunun adı da ''''Ankara Arena'''' olarak belirlendi. Geçen ay temelleri atılan spor salonunun 240 gün içinde bitirilmesi planlanıyor.

İstanbul''un Kuruçeşme semtinde yer alan, çeşitli konser vb. organizasyonlara evsahipliği yapan ve Turkcell tarafından işletilen mekan, Türkiye''deki arena furyasından etkilenen mekanlar arasında gösteriliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.