Haberler

Bursa''ya hayran kaldılar

Tarih: 10 Temmuz 2009 Kaynak: Olay
Dünya Kaleli Kentler Birliği Başkanı John Price, ekim ayında yapılacak birlik toplantısı öncesinde surlarını ve tarihi mekanlarını gezdiği Bursa''ya hayran kaldı.

Ekim ayında Bursa''da yapılacak Dünya Kaleli Kentler Birliği toplantısı öncesi, birlik başkanlığını yürüten İngiltere''nin Chester Belediyesi''nden bir ekip önceki gün Bursa''ya geldi. John Price başkanlığındaki heyet, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile görüştü. Başkan Dündar''la ekim ayındaki toplantının ayrıntıları hakkında konuşan Price ve beraberindekiler, daha sonra Bursa''nın tarihi noktalarını gezdi. İnceleme gezisinin ilk ve en önemli durağı Bursa Kalesi oldu.

Dünya Kaleli Kentler Birliği Başkanı John Price''a surlarla ilgili bilgi veren Dündar, vaktiyle savaş ve savunma amacıyla yapılan kalelerin bugün barışçı amaçlarla kullanılabileceğini söyledi. Bursa surlarının ortaya çıkarılması anlamında önceki dönemde çok önemli çalışmaların yapıldığını ve bu çalışmaların devam edeceğini ifade eden Dündar, "Bu konuda deneyime, birikime sahip kişi ve kuruluşlarla iş birliği yapmak hem Bursa hem de Türkiye için önemli. Ekim ayındaki toplantıdan çok önemli sonuçlar çıkacağına inanıyorum" dedi.

‘Kaleler duvar değil bir yaşam biçimidir''
Bursa Kalesi''nin kent için büyük bir ''hazine'' olarak değerlendiren Price ise, bu konudaki birikimlerini paylaşmaya hazır olduklarını bildirdi. Bursa''ya hayran kaldığını belirten Price, "Kaleler bir duvar olarak değil de bir yaşam biçimi olarak halka anlatılmalı. Gelecek kuşaklara aktarılmalı. Çünkü kaleler, o kentin ve o ülkenin geçmişine ait çok önemli bilgileri barındırır" diye konuştu. Price, Saltanat Kapı, Burç üstü, Yer Kapı ve Fetih Kapı''da da ayrıntılı inceleme yaptı.

''Bursa yaşayan bir müze kent olacak''
Heyet daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe''yi makamında ziyaret etti. Altepe, tarihi mirasın yaşatılmasına yönelik misyonlarını sürdüreceklerini söyledi. Bursa''yı dünyada yaşayan müze kent yapma konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Altepe, Price''e günün anısına at üzerinde mehter figürünün yer aldığı plaket verdi.

Öte yandan, ekim ayında yapılacak 19. Dünya Kaleli Kentler Birliği Sempozyumu''nun içeriği de belli oldu. 9-10-11 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek sempozyuma; Helen Camper, Scott Redford, Michael Kill, Suphi Saatçi ve Nezih Başgelen gibi dünyaca ünlü tarihçiler ve bilim adamları katılarak bildiri sunacak. Sempozyumda; Balkan, Orta Asya ve Anadolu kalelerinin yanı sıra, İngiltere, İspanya ve Portekiz gibi Avrupa ülkelerinden kaleler incelenecek. Bursa ve İznik gezilerinin de yer alacağı sempozyum programı, 12 Ekim''de tamamlanacak. Bursa''yı ve Türkiye''yi dünya gündemine taşıyacak olan toplantının organizasyonunu, Osmangazi ve Büyükşehir Belediyesi birlikte yapacak. Toplantıya, ÇEKÜL, Tarihi Kentler Birliği ve Kültür Bakanlığı gibi kurumlar da katkı koyacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.