Haberler

Güneş enerjisi destekli klimalar geliyor

Tarih: 10 Temmuz 2009 Kaynak: Dünya

Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, Ar-Ge''yi süratle büyüttüklerini ifade eden Bulgurlu, güneş enerjisi destekli klimaları önümüzdeki yıl piyasaya sunacaklarını bildirdi.

Bulgurlu, şirketin kuruluşunun 10. yılında klima sektöründeki gelişimi ve hedeflerini paylaşmak üzere düzenlediği basın toplantısında, Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş''nin; LG Electronics Inc''nin yüzde 50, Arçelik A.Ş''nin yüzde 45 ve Koç Holding''in yüzde 5 ortaklığıyla 1999''da kurulduğunu anımsattı.

Dünya klima pazarında 14,2 milyar dolarla Çin''in en büyük oyuncu olduğunu belirten Bulgurlu, ev tipi klima pazarında Yunanistan''da penetrasyon oranının yüzde 40, İspanya''da yüzde 32, İtalya''da yüzde 25, Türkiye''de ise yüzde 9 olduğunu, buradaki pazarda büyük bir fırsat, potansiyel bulunduğunu söyledi.

Inverter klimaların artan önemine de işaret eden Bulgurlu, inverter klimada yüzde 30 olan pazar paylarını önümüzdeki yıl yüzde 50''ye çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Bulgurlu, Türkiye pazarının bu yıl 730 bin adet olarak tahmin edildiğini, bu durumda klima pazarının 2008''e göre yaklaşık yüzde 27 küçüleceğini ifade ederek, Arçelik-LG olarak bir miktar küçülme beklediklerini ancak pazar paylarının arttığını belirtti.

2000''de 5 bin adet olan üretimin bu yıl bir milyon 350 bin adede çıktığını ve 60 ülkeye ihracat yaptıklarını anlatan Bulgurlu, 5 milyonuncu klimalarının Temmuz ayı başında üretim hattından çıktığını, güçlü servis teşkilatı sayesinde günde 10 bin klimanın montajını yapabilir hale geldiklerini, "dünyanın hiçbir yerinde bu güce sahip başka bir şirket bulunmadığını" söyledi.

2008''de yüzde 47,8 olan pazar paylarının bu yıl yüzde 55 civarında olmasını öngördüklerini dile getiren Bulgurlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İhracat 2008''de 817 bin adetti. İhracatımız iç pazarın önüne geçmiş durumda. Pazarlara göre ürün üretiyoruz. 11 çevre pazarında Arçelik-LG, pazar lideri konumunda. Ana stratejilerimiz; yurt içi ev tipi klima pazarında lider konumumuzu sürdürmek, ihracat pazarlarında büyüyerek 2014 yılında toplam satışlar içerisindeki payını yüzde 75 seviyesine ulaştırmak, ticari tip klima pazarında ana oyunculardan biri olarak pazar lideri olmak, rekabetçi üretim ve teknoloji üssü olmaktır."

Bulgurlu, ticari iklimlendirme sektörünün dünya genelinde hızlı bir büyüme kaydettiğini, özellikle VRF ve Multi segmentinin kriz sonrasında hızlı gelişiminin beklendiğini, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili ürünler pazarının hızla geliştiğini kaydetti.

"Ticari tip klimada 2 yıl içinde yüzde 50 pazar payı hedefliyoruz"
Hakan Bulgurlu, gazetecilerin sorularını yanıtlarken de, ticari tip klimaya yeni başladıklarını, bu alanda ana oyunculardan biri haline gelmek istediklerini, 2 yıl içinde yüzde 50 pazar payı hedeflediklerini bildirdi.

2008''de 548 milyon dolar ciro elde ettiklerini, 2014''de bir milyar dolar ciroya ulaşmayı hedeflediklerini belirten Bulgurlu, "Vizyonumuz; çevre dostu ve enerji verimliliği sağlayan klimalar üreterek sektörün Türkiye''deki geleceğine katkıda bulunmak" dedi.

Bulgurlu, bir milyon 350 bin adetlik üretimlerinin yüzde 65-70''inin ihracat olacağını belirterek, Batı Avrupa, BDT ülkeleri ve Doğu Avrupa''nın bu yıl küçüldüğünü, Orta Doğu ve Afrika''nın payının ise arttığını, Mısır''da klima satışı yaptıklarını, Libya, Tunus, Irak, Suriye, Cezayir ve Nijerya''da pazar lideri olduklarını söyledi.

Ürettikleri çevre dostu ve enerji verimliliği sağlayan ürünlerle hem iç pazarda hem de dış pazarda "fark yarattıklarını" ifade eden Bulgurlu, en önemli ihracat pazarlarını Afrika, Orta Doğu ülkeleri ve Avrupa olarak sıraladı.

Enerji tasarrufunun, bir numaralı öncelikleri olduğunu vurgulayan Bulgurlu, pazarın büyüklüğüne ilişkin olarak da, 2007''de 1 milyon 200 bin olan rakamın 2008''de 1 milyon adet olduğunu, pazarın 2007''ye ulaşmasının 2011-2012''yi bulacağını kaydetti.

Ar-Ge''yi süratle büyüttüklerini ifade eden Bulgurlu, güneş enerjisi destekli klimaları önümüzdeki yıl piyasaya sunacaklarını bildirdi.

"Otosan''da çalışan 400-410 kişi 3 aylığına Arçelik-LG''ye alındı"
Bulgurlu, bu yıl Otosan''da çalışan 400-410 kişinin 3 aylığına Arçelik-LG''ye aldıklarını belirterek, "Dışarıdan eleman almak yerine böyle bir şey yaptık. Fikir bizden çıktı. Otosan''da otomotiv montajı yapan çalışanlar burada klima montajı yaptı. Maaşlarını da biz verdik. Geçen hafta döndüler" şeklinde konuştu.

Yeni çıkardıkları ürünlerin büyük ilgi gördüğünü ifade eden Bulgurlu, Koç Holding içinde 8. büyük şirket olduklarını söyledi.

Bir soru üzerine, pazarda ithal ürünlerin payının yüzde 25-35 arasında olduğunu bildiren Bulgurlu, uzun yıllar Koç Holding''in Uzak Doğu''daki işlerinin başında olduğunu da anlattı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.