Haberler

Karşıyaka Tünelleri yine tamamlanamıyor

Tarih: 10 Temmuz 2009 Kaynak: Yeni Asır
İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamında yapımını sürdürdüğü tünel ve 4 istasyonun yarım kalan işleri için çıktığı ihale bu kez de yargıya takıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin 79 kilometre uzunluğundaki Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamında yapımını sürdürdüğü Karşıyaka Tüneli ve 4 istasyonun yarım kalan işleri için çıktığı ihale yılan hikayesine döndü. İnşaatına başlandığı günden bu yana aksiliklerin birbirini izlediği 3 kilometre uzunluğundaki tünel ve istasyonların inşaatına yine başlanamadı. Yapılan itirazlar nedeniyle iki kez Kamu İhale Kurumu''na (KİK) giden ihaleyle ilgili olarak bu kez de Ankara 9. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Çivi Çakılamadı
Geçtiğimiz haftalarda Borege Firması''nın kazandığı ihaleye diğer katılımcı firma olan Hiperpol İnşaat''ın yaptığı itiraz KİK tarafından reddedildi. Bunun üzerine konuyu yargıya taşıyan Hiperbol, kararın iptali için Ankara 9. İdare Mahkemesi''ne dava açtı. Mahkeme, KİK''in Hiperbol İnşaat''ın itirazını reddetmesinin kukuka uygun olmadığını ve telafisi güç zararlar doğacağını belirterek yürütmenin durdurulması kararını verdi. İdare Mahkemesi''nin kararı Borege Firması ile sözleşme imzalamaya hazırlanan Büyükşehir Belediyesi''nin işlerini durdurdu.

Yaklaşık 6 aydır çivi çakılamayan 3 kilometre uzunluğundaki Karşıyaka Tüneli ve üçü yeraltında biri yer üstünde olmak üzere toplam 4 istasyonun ince işlerinin yapımına başlanma zamanı belirsizliğini konudu. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ihaleyi sonuçlandırmak için yürütmeyi durdurma kararı veren İdare Mahkemesi''nin davayla ilgili kesin kararını bekleyeceklerini açıkladı.

Firma, KİK''e itiraz etti
Aliağa-Menderes Hızlı Tren Hattı''ndaki 3 kilometrelik Karşıyaka Tüneli''nde yaşanan su sorunu ve yeraltı nehri, ek maliyetlere neden oldu. Bunu aşmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, bir önceki ihale bedeli olan 48 milyon TL yetmeyince yeni ihaleye çıkma kararı aldı. 29 Aralık 2008''de ince işleri kapsayan imalatlar için ihaleye çıkıldı. İhaleye
en düşük teklifi 16 milyon 891 bin TL ile Yüzey Yapı Üretim Limited Şirketi verdi. İhalede en yüksek teklif ise 29 milyon 486 bin TL ile Öztaş İnşaat''tan geldi. İhalede ayrıca Borege İnşaat 17 milyon 814 bin 856 YTL teklif verirken Hiperpol İnşaat ise 23 milyon 300 bin YTL teklif sundu. Komisyon, Borege Firması''nı, elektromekaniğin detaylı fiyat analizi olmadığı gerekçesiyle değerlendirme dışı bıraktı. İhaleyi önce Hiperpol''un kazandığı açıklandı. Ancak Borege Firması, KİK''e itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren KİK, firmayı haklı bularak belediyeden ihale sonucunu yeniden değerlendirmesini istedi. Bunun üzerine komisyon, Hiperpol''un aldığını duyurduğu ihaleyi bu sefer Borege Firması''na verdi.

Bu sefer de ihale sonucuna, önce kazandığı, daha sonra kaybettiği duyurulan Hiperbol Firması itiraz etti. Ancak KİK, Hiperbol''un itirazını reddetti. Ama ısrarını sürdüren Hiperpol, Ankara 9. İdare Mahkemesi''ne dava açtı ve KİK''in kendisiyle igili aldığı ret kararının iptal edilmesini istedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.