Haberler

3 milyon dolara ev!

Tarih: 13 Temmuz 2009 Kaynak: Vatan Yazan: Nihal Yuvacan
Lüks daire trendi Nişantaşı''nda fiyatı 3 milyon dolara çıkardı.

Krizde firmalar, satılmasına garanti gözüyle bakılan lüks dairelerin satışına yöneldi. Topoğlu İnşaat, Nişantaşı''nda kalan son arsada semtin en pahalı rezidanslarını içeren butik bir projeye imza atıyor. Yüksek tavanlı ‘Nişantaşı Topoğlu Palas''ta 400 m2 dubleks daireler 3 milyon dolara satılacak.

Lüks dairelerin satışının krizden olumsuz etkilenmemesinin yanı sıra krizde işini küçülten üst gelir grubunun yatırım aracı olarak riski en düşük olan gayrimenkule yönelmesi, inşaat firmalarını harekete geçirdi. Nişantaşı ve Teşvikiye bölgesinde 25 yıldır inşaat yapan ve yarısı kat karşılığı yarısı kendi yatırımı olmak üzere yaklaşık 50 binanın yapımını üstlenen Topoğlu İnşaat, şimdi de Nişantaşı''nın son kalan arsasında semtin en lüks ve pahalı dairelerinin satılacağı ''Nişantaşı Topoğlu Palas'' projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Valikonağı Caddesi''nde kendi arazileri olan 740 metrekarelik bir alan üzerinde toprak üstünde 8 katlı, yerin altında 3 katlı olacak 11 katlı projenin inşaatına Mayıs ayında başladıklarını söyleyen Topoğlu İnşaat''ın sahibi Davut Topoğlu, "Projemiz Maçka Palas ve Teşvikiye''deki İzmir Palas''ın bir benzeri olacak. Yüksek tavanlı palas konseptli butik proje, 200 metrekarelik ultra lüks 12 daireden oluşacak. Projede ikişer adet de 400 metrekarelik dubleks daire olacak" dedi.

1.400 araçlık özel otopark
10 ayda teslim edilecek projede 200 metrekare 4+1 dairelerin fiyatları 1 milyon dolardan başlayacak, 400 metrekarelik dubleks daireler de 3 milyon dolara satılacak.

24 saat güvenlik ve özel resepsiyon hizmetinin verileceği palasın altında iki tane de 500''er metrekarelik dükkan olacağını söyleyen Topoğlu, "Burası kafe veya mobilya showroom''u da olabilir. Yerin altında 1 kat spor salonu, 1 katı da 1.400 metrekarelik özel otopark yer alacak. 2 bin metrekarelik de bahçe olacak. Nişantaşı''nda bu konseptte başka bir proje yok" diye konuştu. Bu projenin ardından Maçka ve Teşvikiye''de de palas zinciri kuracaklarını belirten Topoğlu, şöyle devam etti: "Maçka''da 870 metrekarelik bir alanda 2 binayı yanyana satın aldık. 13.5 milyon dolar yatırımla aynı konseptte 200''er metrekarelik 14 daire inşa edeceğiz. Teşvikiye''de de arsa bakıyoruz. Üç bölgedeki projelere toplam 80 milyon dolar yatırım yapacağız. Arkasından Bağdat Caddesi ve Ulus gelecek. Tüm lüks semtlerde palaslar inşa etmeyi planlıyoruz. Zekeriyaköy''de de 16 dönümde 30 villalık akıllı bina yapıyoruz. 2010 başında devreye giriyor."

‘Satılık'' talebi patladı
Lüks semtlerde artık boş arsa kalmadığı için binaları birleştirip kat karşılığı satın alarak proje üretilebildiğini kaydeden Topoğlu, krizden sonra emlakçıların bu yöndeki taleplerinin yüzde 100 arttığını vurguladı. Topoğlu, "Krizden sonra emlakçılar her gün 7-8 satılık yer getiriyor. ''Komple satın al, yıkıp yerine proje yap'' talebiyle geliyorlar. Ya bina sahipleri arasında uyumsuzluk oluyor veya krizde nakite ihtiyaç duyanlar, ellerindeki gayrimenkulü satılığa çıkarıyor" dedi.

Bakkal çıraklığından müteahhitliğe
Çocuk yaşta iş hayatına atılan ve Erzincanlı bir ailenin çocuğu olan Davut Topoğlu''nun inşaat sektörüne girişi, bakkal çıraklığı, kapıcılık gibi işlerin ardından olmuş... 1984 yılında inşaat sektörüne girip Teşvikiye''de kat karşılığı inşaata başlayan Topoğlu, "Bölge esnafı tarafından iyi tanınmam en büyük avantajım oldu" diyor.

Lüks semtlerin ‘antikaları'' her zaman alıcı buluyor
Krİzden etkilenmeyen ve ekonomik göstergeler nasıl giderse gitsin her zaman kolayca satılacağına garanti gözüyle bakılan lüks konutlar, Nişantaşı, Teşvikiye, Maçka ve Bebek gibi semtlerde fiyat rekabeti başlattı. Nişantaşı''nın yanı sıra Abdi İpekçi Caddesi ve Maçka''da da 100 metrekare dairelerin fiyatları ortalama 500 bin dolardan başlarken fiyatlar cadde üstünde, cadde yalısı diye tabir edilen yüksek tavanlı yapılarda, örneğin Maçka Parkı''na bakan dairelerde ve Abdi İpekçi Caddesi üzerinde 3 milyon dolara kadar çıktı. Eski dairelerin fiyatlarının ise 350 bin dolardan başladığı bu lüks semtler arasında Bebek''te ise fiyatlar metrekarede 10 bin dolara kadar da çıkabiliyor.

A-Z Emlak ortaklarından Erhan Öztaş, "Deniz manzaralı, yüksek tavanlı eski daireler her zaman antika değerindedir. Fiyatları her yıl yüzde 20 artar. Bu yıl da özellikle işini küçülten, garantili yatırım arayan zenginler gayrimenkule yatırım yapmayı seçiyor. Bu yüzden satılıklara ilgi her daim sürüyor" diyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.