Haberler

PKK terörüne karşı ‘11 baraj'' formülü

Tarih: 13 Temmuz 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Ramazan Yavuz

Hakkâri ve Şırnak''ın Irak sınırına yakın bölgelerinde geçen yıl inşaatına başlanan 11 barajın hizmete girmesiyle, PKK''lıların sınırda rahat hareket edemeyeceği ifade edildi.

Hakkâri ve Şırnak''ın Irak sınırına yakın bölgelerinde geçen yıl inşaatına başlanan 11 baraj yeni bir tartışma başlattı. DTP, Türkiye ve Kuzey Irak''taki Kürtler arasında yeni bir sınır oluşturacağı, bölgede yaşayan vatandaşları göçe zorlayacağı gerekçesiyle baraj inşaatına karşı çıkıyor. 2011 yılına kadar tamamlanması planlanan barajlar, bölgede "PKK''ya karşı güvenlik barajı" olarak nitelendiriliyor. Barajların hizmete girmesiyle, PKK''lı teröristlerin artık sınırda eskisi gibi rahat hareket edemeyeceğine dikkat çekildi. PKK''lıların sığınak olarak kullandığı yüzlerce mağarayı, Kuzey Irak''tan geçiş noktalarını ve barındıkları yerleri sular altında bırakacak olan barajların, örgütün Türkiye''deki yandaşlarından lojistik destek sağlamasını da engelleyeceği vurgulandı.

DSİ Genel Müdürlüğü, Irak ile İran sınır kesimlerinde enerji depolama amacıyla hazırladığı projeyi geçen yıl hayata geçirdi. Bölgede "PKK''ya karşı güvenlik barajı" olarak nitelendirilen 11 barajın ihalesi yapılarak inşaatlarına başlandı. Şırnak''taki 7 ve Hakkâri''deki 4 barajın inşaatı tamamlandığında, PKK''lıların sınırdan sızmalarının da önüne geçilecek.

Yeni yollar inşa edilecek
DSİ''nin Şırnak''taki barajlarla ilgili hazırladığı ayrıntılı haritaya göre, Uludere kesimindeki bölgede sular altında kalacak yolların yerine, daha iç kesimlerde yeni yollar inşa edilecek. İnceler bölgesinden başlayacak yaklaşık 45 kilometrelik yol, Işıkveren ve Taşdelen köylerini geçerek, Ortasu köyünde son bulacak.

Uludere''nin Irak sınırına yakın olan Işıkveren ve Taşdelen bölgelerinin hemen altındaki Kavşaktepe Barajı''nda 1.9 kilometre, Ortabağ köyü yakınındaki Musatepe Barajı''nda 1.5, Gülyazı ve Ortasu bölgesinde bulunan Çetintepe Barajı''nda 2 kilometre güvenlik yolu, Şırnak Barajı''nda ise 3 kilometrelik bend yolu İl Özel İdare Müdürlüğü''nce inşa ediliyor.

Mağaralar su dolacak
Şırnak''ın Uludere ilçesinden Hakkâri''nin Çukurca ilçesine kadar uzanarak sınırı oluşturan Aynatepe, Gürbül Dağı, Bezenik Dağı ile Düğün Dağı''nın derin vadileri, stratejik noktaları ve PKK''nın barınma yeri olarak kullandığı yüzlerce mağara baraj gölü sularıyla dolacak. PKK''nın Irak sınırına yakın yerleşim birimlerinden sağladığı lojistik destek büyük oranda kesilecek.

Terörist sızmalar engellenecek
Sınırı oluşturan dağların Kuzey Irak tarafında, PKK''nın lojistik destek, askeri ve siyasi eğitim, eylem ya da görev değişimlerinde kullandığı irili ufaklı birçok kamp yer alıyor. Zaho''nun üst kesimindeki Haftanin''in yanı sıra, Türkiye sınırına 7 kilometre mesafede bulunan Kejan, Nazdur, Hakkâri''nin Çukurca ilçesi karşısındaki Metine ve Zap, Şemdinli''nin karşısındaki Avaşin-Basyan, Hakurk ve Kelareş kampları bulunuyor.

PKK''nın özellikle Şırnak tarafından Türkiye''ye sızma girişimleri, barajlar nedeniyle engellenecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.