Haberler

DOĞADER: Çöp ve atıklar yakılmamalı

Tarih: 14 Temmuz 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER), Bursa İli Yenişehir İlçesi Subaşı köyü yakınlarında yapılmak istenen ve Metal Eşya Sanayicileri Sendikası(MESS) tarafından tanıtım çalışmaları sürdürülen "Endüstriyel ve Tıbbi Atık Yakma Tesisi"ne karşı olduğunu açıkladı.

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği''nden (DOĞADER), yapılan açıklamada, "İster evsel ister endüstriyel olsun çöpleri yakmanın çok tehlikeli, insan sağlığı, su temizliği, toprak ve hava kalitesi açısından telafisi mümkün olmayan sonuçları vardır. Yakma sonucu ortaya çıkacak baca gazı emisyonları içinde dioksin ve furan gibi atıklar oluşacaktır.
Bu atıklar, çevrede çok uzun süre kalıcı olmalarının yanında yağda çözünmektedirler. Bu nedenle insanların ve hayvanların vücutlarında birikerek çoğalırlar ve uzun yıllar boyunca kalırlar. Kanserojen etkileri vardır. Bu etki Uluslararası Kanser Araştırması Ajansı tarafından da kabul edilmektedir" denildi.

Açıklamada, şu görüşlere de yer verildi:

"Bu tesisler sadece Bursa''da ve Yenişehir''de değil, ülkemizin dört bir yanında yapılmaya çalışılmaktadır. Başbakanın açıkladığı yeni teşvik sisteminde tüm bölgelerde ortak olarak teşvik edilen tek tesisin endüstriyel atık yakma tesisleri olduğu bilinmektedir. Verimli verimsiz demeden tüm Anadolu topraklarına yapılacak bu tesisler, Avrupa''nın çöplerine de açık olacaktır."

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği açıklamasında, atık yakma tesisleri kurarak çevrenin korunamayacağı, çevreyi korumak için esas olanın endüstriyel süreçleri iyileştirmek ve atık miktarını azaltmak olduğu vurgulandı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.