Haberler

İlginç şekiller fonksiyonel yaşamlar

Tarih: 16 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Dilek Taş
Mimari tasarımın artık sadece göze hitap etmesi yetmiyor. Yaratıcı bir görsellikle birlikte en fazla fonksiyonel özelliği bir arada barındıran tasarımla günümüzün en çok kazandıran tasarımları haline geldi. Sadece kristal formlu bir villada yaşamak değil elektriğini kendi üretebilen ve çevreye en az karbon salan bir yapıda oturmak moda. Bunun yanı sıra sıradan bir sergiye gitmek yerine sanata bakışın açıya göre değiştiği bir sergi ya da nemi inde hapseden ve güneş enerjisi üreten dikey bir bahçe formu da mimari literatüre girdi.

The Yas Otel / Abu Dhabi - Asymptote Mimarlık
Çölde hayali yansıma

New York merkezli Asymptote Mimarlık Abu Dhabi''yi bir dizayn şehri haline getirecek projelerden biri olan Yas Hotel, marina ile birlikte 36 milyar dolarlık yatırım. Projenin en karakteristik özelliği 217 metrelik metalin kıvrılan bir formla otel üst yüzeyini kaplamasından alıyor. 5 bin 800 adet pırlanta görünümündeki cam yüzey de otele farklı bir form katıyor. İstiridye kabuğu şeklindeki ızgaralardan oluşan dış yüzey görsel olarak tüm binayı bir araya getirirken gökyüzü, deniz ve çöl arasında da hayali bir yansıma yaratıyor.

Retreat Exhibition - Van Berkel - Caroline Bos
Duvara yansıyan "Kurdele" sergi

Dizaynır Berkel ve Bos, sanat eserlerinin farklı açılardan farklı algılanacağını öngörmüş olacaklar ki hep düz bir duvar üzerinde görmeye alıştığımız sanat galerisini farklı bir forma kavuşturmuşlar. Katlanmış bir kurdelenin açıldığı andan esinlenerek oluşturulan bu sergi alanı sürekli değişen açılardan, eserleri farklı bir deneyimle görmeye imkan tanıyor.

South Face- Iosa Ghini Associati
Nemi içine hapseden bahçe

İlk bakışta ekolojik çimento kullanılarak yapılan sıradan bir modüler duvar gibi duran bu tasarım "sürdürülebilir dizayn" çerçevesinde oluşturuldu. Yüzeyi güneye doğru yönelmesinden dolayı Güney yüzü adını alan ziyan karbondioksiti absorbe ederek nemi ise kendi içinde hapsederek çevreden izole etmeye yarayan bir dikey bahçe formunda oluşturuldu.

The Villa - Daniel Libeskind
Kristal formunda yeşil villa

515 metrekare büyüklüğündeki bu ilginç forma sahip villa keskin köşeleri ve kristal benzeri dizaynıyla dikkat çekiyor. Dış yüzey termal güneş sistemi ve yağmur suyunu saklayan özelliği ile hem güneş enerjisi kullanımına hem de yağmur suyunu değerlendirmeye yardımcı oluyor. Dış yüzeyde kullanılan ağaç sayesinde daha az karbon salımına izin veriyor. Isınma, elektrik ve su için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına imkan tanıyan bu 4 yatak odası bir salın, zemin katta sauna, 4 metrelik yağmur duşu, şömine ve şarap mahzenine sahip villa 2.8 ile 4 milyon dolar arasında inşa edilebiliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.