Haberler

3. Havalimanı Gazitepe''ye

Tarih: 16 Temmuz 2009 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Deniz Tatarer
1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı, İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Plana ilişkin raporda, İstanbul''un 2023 nüfusu 16 milyon olarak belirlenirken 3. Havalimanı''nın Silivri''nin Gazitepe mevkiine inşa edileceği kesinleşti. 3. köprü projesi ise raporda yok sayıldı.

1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı''nın 15 Haziran''da Kadir Topbaş tarafından onaylanması üzerine İBB Şehir İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğü, plana ilişkin özet rapor hazırladı.

Raporda, İstanbul Boğazı''na yapılması planlanan 3. köprü projesinin kentin kuzeyindeki ormanlık alandan geçeceğinin kesinleşmesi göz ardı edilerek "Plan, kentin kuzeyindeki ormanlara, su kaynaklarına ve boğaza karşı önemli bir tehdit oluşturan kuzeye eğilim gösteren büyümenin de önüne geçilmesini hedefliyor" denildi.

Kentsel ve kırsal alan
Haydarpaşa Limanı''nın da dönüştürüleceği kaydedilen raporda, limana ilişkin nasıl bir dönüşüm öngörüldüğü ise açıklanmadı. Raporda, Ambarlı ve Pendik Limanları''nın korunacağı, Tekirdağ-Marmara Ereğlisi Limanları''na entegre edilecek yeni liman alanı olarak da Gümüşyaka-Çanta sınırının belirlendiği ifade edildi. Çorlu''ya yapılması planlanan 3. havalimanının ise Silivri Gazitepe''ye inşa edilmesi kararlaştırıldı. Su toplama havzaları ile tarım arazilerinin yoğunluklu olarak yer aldığı Silivri-Büyükçekmece Gölü aksında Kayabaşı ve Ispartakule ile Anadolu Yakası''ndaki Maltepe, Orhanlı, Şile ve Ağva bölgelerinin ise kentsel ve kırsal yerleşim alanlarının gelişme bölgeleri olarak belirlenmesi dikkat çekti.

Rapora göre Silivri, Kıraç, Yakuplu, Gaziosmanpaşa, Maslak, Bostancı ve Maltepe''deki küçük sanayi siteleri de Hadımköy''de yapılacak olan Akpınar Sanayi Sitesi''ne taşınacak.

Tersane gelişim alanı
Tuzla Tersaneler Bölgesi''nin ise işlevinin azaltılacağı kaydedilen raporda, Pendik-Güzelyalı Bölgesi''ndeki "Tersane gelişim alanına" yat ve gezinti teknelerinin üretimi ve satışının yapılacağı tesisler inşa edilecek.

Harem Otogarı''nın atıl duruma geldiği gerekçesiyle kaldırılacağı da belirtilen raporda, TEM Otoyolu üzerinde Silivri, Selimpaşa, Bahçeşehir, Arıcılar, Kavacık, Ataşehir ve Kurtköy''de "cep otogarları" oluşturulacağı ifade edildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.