Haberler

Kentin gündemi Akay kavşağı

Tarih: 16 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet Ankara Yazan: Deniz Gürel
Akay Kavşağı''nın en geç 1 Ağustos''a kadar mahkeme kararıyla kapatılacağının duyurulması Ankara''ya bomba gibi düştü. Gökçek''in "Davayı çeksin" dediği Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık Gökçek''e yeniden çağrı yaptı.

Akay Kavşağı''nın en geç 1 Ağustos tarihine kadar kapatılacağının duyurulmasının ardından Başkent gündemi Akay''a kilitlendi. Akay Kavşağı''nın kapatılıp kapatılmayacağı merak konusu olurken siyasiler Akay konusunda ikiye ayrıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Çankaya davayı çeksin" dediği ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, "Yetkiyi ve kaynağı bize devretsin sorunu çözelim" dediği önceki günkü basın toplantılarının ardından Tanık Gökçek''e yeniden davette bulundu. Tanık, "Büyükşehir Belediyesi bu kentin reisiyse Çankaya olarak biz de delikanlısıyız ve bize de bir karar alınırken fikir sorulmalı" dedi.

Tanık, "Kapatılıp veya kapatılmamasını bilmem için kahin olmam lazım. Nasıl veya nereden kapatılacağını bilinmiyor. Büyükşehir Belediyesi bu ailenin reisiyse, bize de delikanlısı olarak sorulmalıdır. Eğer Büyükşehir, ''Benim bu işten sıdkım sıyrıldı" diyorsa yetkiyi bize versin biz sorunu çözeriz" dedi.

Akay Kavşağı''nın mahkeme kararı sonucu en geç 1 Ağustos tarihine kadar kapatılacağının açıklanması ortalığı karıştırdı. İşte tepkiler:

Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi Ali İhsan Ölmez: Ortada benimsemesek de bir mahkeme kararı var. Ancak bir de kamu yararı kısmından olaya bakmak lazım. Bir önerim var. Ankara''da çıkın 4 buçuk milyon insana soralım. "Akay kavşağı iptal edilsin mi ya da kaldırılsın mı" diyelim. Fanatikler dışında kimse bu soruya olumlu yanıt vermez. Çünkü Akay Kavşağı kamu yararınadır ve elzemdir. Akay kapandıktan sonr eğer bir hasta hastaneye yetişemezse bir itfaiye yangın yerine gidemezse bunun vebalini kimse taşıyamaz. O yüzde Çankaya Belediyesi Çankayalıya, Ankaralıya değer veriyorsa davadan bir an önce vazgeçmeli.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın: "Ankara trafiğinin Bakanlıklar ve Bulvar akışının kalbi durumunda olan Akay Kavşağı''nın kapatılacak olması kabul edilecek bir durum değil. 1995 yılında yapılan itirazın bugün karara bağlanması ve Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin de kararı üst mahkemeye götürmeden kavşağın kapatılması kararını uygulamaya kalkması, kurumların aksaklıklarının faturasının Ankaralılara ve şoför esnafına ödettirileceğini gösteriyor.

15 senedir Ankara''nın çok değişti ve gelişti. Akay kavşağının kapatılması mümkün değil. Eskiden 20 ila 40 dakika arasında geçiş yapılabilen kavşaktan şimdi hiç durmadan geçiş kolaylığı getirildi. Ama kapatılma kararı çıkmasıyla bundan sonra uygulamanın nasıl olacağı konusunda herkesin kafasında soru işaretleri var. Bu sorun şoför esnafını da Ankaralıları da olumsuz etkileyecek. Mutlaka kurumlar arasında bir çözüm yolu bulunarak, eğer varsa tespit edilen eksiklikler en kısa sürede giderilerek kavşağın trafiğe açık tutulması gerekiyor."

Ankara''yı cezalandırıyor
Çankaya Belediyesi Meclis Başkan Vekili Fazıl Güleken: Akay Kavşağı''yla ilgili beş ayrı yürütmeyi durdurma ve iptal kararı var. Bugüne kadar hukuka, teknik planlama ilkelerine ve şehircilik ilkelerine uymayacaksın, mahkeme kararlarını hukuku arkadan dolaşarak hiçe sayacaksın şimdi de Ankara halkını cezalandıracaksın. Meclis''te karar okunurken "Komisyon kurulsun" dedik yanaşmadılar. Amaçları hukuk ve Çankaya Belediyesi''yle halkı karşı karşıya getirmek.

Yiğiner: Herşey bitmedi
Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası ve Esnaf Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner: Başkent ulaşımının kalbi niteliğinde olan Akay Kavşağı''nın trafiğe kapatılması tüm Ankara''yı olacağı gibi taksici, otobüsçü ve minibüsçüleri mağdur edecektir. Kavşağın trafiğe kapanması durumunda özellikle sayıları 7 bin 700''ü bulan taksici esnafı, özel halk otobüsleri ve özel taşıt sahipleri sıkıntı yaşayacaktır.

Akay Kavşağı''na paralel, alternatif yol güzergahı bulunmuyor. Belki Kızılay''a geçmeden Necatibey Caddesi''nin olduğu güzergah kullanılabilir. Ancak o da yoğun trafik sıkışıklığına neden olur. Sevindirici taraf kararın Temmuz-Ağustos gibi yaz dönemine,Ankara''nın biraz boşaldığı tatil dönemine rastlaması.

Diğer taraftan hukuk yolu kapalı değil, yargı süreci bitmiş değil, çözüm var. Yolu kullanan, bu işin müdahili konumundaki vatandaş ya da çeşitli meslek odaları bir üst mahkemeye itirazda bulunabilir. Bu başvuruyu şoförler odası da diğer meslek odaları da yapabilir. Ağustos ayına kadar bu konuda çözüm yoluna gidilir sanıyorum. Her şey bitmiş gibi gösterilmesin."

Davanın çekilmesi çözüm değil
Mimarlar Odası Başkanı Nimet Özgönül: Bu mahkeme kararı yeni bir karar değil. Yapım aşamasında da devam eden davalar vardı. İnşaat bittikten sonra iptal kararı geldi diyenlere sorulması gereken soru şudur: Neden tartışmaları davaları devam eden bir kavşak çalışması yaptınız? Diğer taraftan önemli olan davayı Çankaya Belediyesi''nin ya da meslek odalarının açması değil, davanın sonucudur. Gelinen noktada yargı kararı kesindir. Ankara''nın bir ulaşım planı yoktur ve çözüm plansız programsız yapılan alt geçitlerle aranmaktadır.

Ortada bir yargı kararı vardır. Davanın çekilmesi çözüm değildir. Bu sorun bir araya gelinerek çözülmelidir.

Ankara trafiği felç olur
Ankara Minibüsçüler Odası Başkanı Hacı Bekir Gani: Ankara trafiğinin can damarı olan Akay Kavşağı böyle bir uygulama neticesi kapanırsa tüm Ankara trafiği felç olur. Çankaya Belediyesi kent halkına ve şoför esnafına değer veriliyorsa bir an önce açılan davayı geri çekmelidir.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.