Haberler

Avrupa''da yılın müzesi olmak için Türkiye''den altı aday

Tarih: 16 Temmuz 2009 Kaynak: Referans

Türkiye''den Sinop Arkeoloji, Çorum, Türkiye İş Bankası, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, santralistanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar Müzesi ile Sunay Akın Oyuncak Müzesi "Avrupa Yılın Müzesi" ödülü için aday oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Finlandiya''nın Tampere şehrinde 2010 yılında 33. Avrupa Müze Forumu (EMF) ödüllerinin verileceğini söyledi.

Türkiye''den 6 müzenin bu ödülü almak için aday olduğunu belirten Düzgün, şunları kaydetti: "Son iki yıl içinde yenileme ve onarımlarını tamamlayarak ''Avrupa Yılın Müzesi'' ödülleri için gereken kriterleri sağlayan Sinop Arkeoloji Müzesi ile Çorum Müzesi''ni aday gösterdik. Genel Müdürlük olarak yalnızca kendimize bağlı müzelerin değil, denetim yaptığımız özel müzelerin de bu foruma katılmalarına öncülük ediyoruz. Türkiye İş Bankası Müzesi, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Müzesi, santralistanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar Müzesi ile Sunay Akın Oyuncak Müzesi de bu kapsamda ülkemiz adına başvuruda bulunan aday müzeler arasında yer alıyor."

32 yıldır veriliyor

EMF''nin 1977 yılından bu yana, yeni kurulan müzelerin desteklenmesi, müzecilik alanında yenilik ve girişimlerin teşvik edilmesi amacıyla her yıl, "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü" (EMYA), "Avrupa Konseyi Ödülü" ve "Micheletti Vakfı Ödülü" adı altında üç ödül verdiğini belirten Düzgün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ödüller, yeni kurulan veya son iki yıl içinde önemli yenileme çalışmalarını gerçekleştirmiş 50-60 aday müze arasında yapılan değerlendirme sonucunda belirleniyor. Ayrıca değerlendirmede, müze binalarının yapısı, teşhirdeki eserlerin değeri ve sunum şekli ile müzenin hayalleri, finansal organizasyonu, sosyal sorumluluğu, eğitim çalışmaları, pazarlama ve yönetim yapısı da dikkate alınıyor."

Daha önce 9 ödül geldi
Bugüne kadar 40 ülkeden 1500 müzenin aday olduğu "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü"ne 1997 yılında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, "Avrupa Müze Forumu Özel Ödülü"ne İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Antalya Müzesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Rahmi Koç Endüstri Müzesi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi, "Avrupa Konseyi Ödülü"ne de İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü ve Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi layık görülmüştü. Ayrıca, "Gezilmeye Değer Müze Ödülü"nü de Bursa Kent Müzesi uygun bulunmuştu.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü mevcut 99 adet Müze Müdürlüğü, bu müdürlüklere bağlı 90 adet birimi ve 127 adet düzenlenmiş ören yeri bulunuyor.

Altı Müzenin Özellikleri
Sinop Arkeoloji Müzesi: 3 bin civarında arkeolojik eser, 1700 etnografik eser, 5340 adet sikke olmak üzere toplam 10 bin 500''e yakın tarihi eser bulunuyor.
Çorum Müzesi: Alacahöyük, Boğazköy-Hattuşa, Pazarlı ve Kuşsaray gibi arkeolojik kazı merkezlerinden çıkarılan buluntular sergileniyor.
Türkiye İş Bankası Müzesi: Bankanın kuruluşundan bugüne iktisadi, sosyal ve kurumsal gelişimine ait verilerin bir araya getirildiği bir mekân.
Beşiktaş Jimnastik Kulübü: Müzede kulüple ilgili kupalar, fotoğraflar, belgeler, formaların yanı sıra koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref''in kulübe hediye ettiği özel bir kılıç da bulunuyor.
santralistanbul: Eski makinelerin korunmasıyla oluşturulan "Enerji Müzesi"nin yanı sıra çağdaş sanat etkinliklerinin yer aldığı özel bir müze.
Sunay Akın Oyuncak Müzesi: Şair-yazar Sunay Akın''ın Anadolu''nun ve dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncakları sergilediği fantastik bir mekân.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.