Haberler

Yüzlerce ustanın 19 günde yaptığı tarihî Hünkâr Köşkü, artık halka hizmet verecek

Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Fatih Karakılıç
Bursa Büyükşehir Belediyesi Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Belediye Başkanı Recep Altepe, yılda 100 bin kişiyi köşkün bahçesinde misafir etmeyi planladıklarını söyledi.

Sultan 1. Abdülmecid tarafından yaptırılan Bursa Hünkâr Köşkü, Bursa''nın tamamının seyredilebildiği bir manzaraya sahip. 140 yıllık tarihi geçmişi olan köşk, Sultan Abdülmecid Han tarafından 19 günde inşa ettirilmiş. Sultan Abdülaziz, Sultan Reşat ve Vahideddin Han ile Atatürk''ün de Bursa''ya geldiğinde konakladığı köşk, 2003 yılında tamir edilerek müze olarak ziyarete açılmıştı. Yapılan düzenlemeler sonucunda Hünkâr Köşkü''nün bahçesinde 25 masa ile vatandaşlara sıcak çay, kahve ve meşrubat ikramı ile hafif aperitif yiyecekler servis edilecek. BURFAŞ tarafından işletilecek olan köşkün bahçesindeki bütün masalar Bursa''nın tamamını görüyor. Gece saat 24.00''e kadar hizmet verecek olan Hünkar Köşkü kafeteryasına gelenler gündüz saatlerinde içerideki tarihi eşyaları da görebilecekler. Otopark sıkıntısı olmayan Hünkar Köşkü''ne rahat ulaşım için Ulucami önünden otobüs seferlerinin sıklaştırılması da planlanıyor. Uygun fiyatlarla hizmet verecek olan Hünkar Köşkü kafeteryasının özellikle yerli turistler ve vatandaşlar tarafından büyük rağbet görmesi bekleniyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri''nin açılışında, Bursa''nın her sokağında ayrı bir hazine olduğunu, bu değerleri ayağa kaldırmayı, Bursalılarla buluşturmayı en önemli görev olarak kabul ettiklerini söyledi. Hünkar Köşkü''nün Sultan Abdülmecit Han döneminde yüzlerce usta getirtilerek, 19 günde inşa edildiğini belirten Altepe, "Sultanların kaldığı, Atatürk''ün sık sık ziyaret ettiği bu köşkün havasını Bursalıların da solumasını istedik. Sultanların halkı selamladığı, Kurtuluş Savaşı''nda 12 gün karargâh olarak kullanılan Hünkâr Köşkü''ndeki sosyal tesislerimiz Bursalılara hayırlı olsun." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bursa halkının hizmetine sunulan sosyal tesisin açılış kurdelesi alkışlarla kesildi. Törene, Bursa milletvekilleri Altan Karapaşaoğlu, Sedat Kızılcıklı, Mehmet Ocakdan, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, AK Parti Bursa İl Başkanı Nagip Vardar, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç''ın ağabeyi Prof. Dr. Kutluay Arınç''ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Altepe, açılışa katılan çevreci gençlerle köşk önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.