Haberler

İDO ve İGDAŞ''ın özelleştirilmesi için onay çıktı, para metroya harcanacak

Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonu''nun İDO ve İGDAŞ''ın özelleştirilmesi yönündeki raporunu Kadir Topbaş kabul etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, belediyenin en gözde iki şirketi İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ''nin (İGDAŞ) özelleştirilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''a yetki verdi. Karar, Meclis''teki uzun tartışmaların ardından oyçokluğuyla kabul edildi. Rapora göre şirketler, "blok satış" ya da "halka arz" şeklinde özelleştirilebilecek. Özelleştirme ihale usulü ise kapalı teklif-açık arttırma şeklinde olacak. Karar öncesinde sert tartışmalar yaşandı. ''CHP Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Hakkı Sağlam, "Bu iki özelleştirmenin hangi gerekçelerle yapıldığını anlayamadık. Neden belediyenin kaynak yetersizliği ise bu doğru değil" dedi. Saadet Partisi Meclis Üyesi Ahmet Sadıkoğlu da, satışla ilgili kamuoyuna bilgi verilmesi gerektiğini belirterek, Meclis''in noter gibi çalışmaması gerektiğini söyledi.

''Metroya Kaynak Olacak''
AK Parti Grup Başkanvekili Ergün Turan ise, bu özelleştirmenin yanında olduklarını belirterek, özelleştirmeden elde edilecek kaynağın kentsel dönüşüm ve metro çalışmalarında kullanılacağını kaydetti. CHP''nin özelleştirme teklifinin tekrar komisyona gönderilmesi önergesi reddedildi.

Satıştan 10 Milyar Dolar Gelir Bekleniyor
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Nisan ayında yaptığı açıklamada İGDAŞ ve İDO''nun satışı için hazırlık yaptıklarını belirterek, "Satıştan en az 10 milyar dolar almak istiyorum. Bununla 150 kilometrelik metro hattının yapımına başlayabiliriz. Hedefim Sarıyer''e, Beykoz''a, Silivri''ye metroyla gidebilmek" demişti. Plan Bütçe Komisyonu''nca hazırlanan raporda, İDO ve İGDAŞ bünyesinde bulunan belediyeye ait tüm hisselerin özelleştirileceği kaydedildi. Rapora göre şirketler, "Blok Satış" ya da "Halka Arz" şeklinde özelleştirilebilecek. Özelleştirme ihale usulü ise kapalı teklif-açık artırma şeklinde olacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.