Haberler

TOKİ Başkanı net konuştu: Galatasaray stadı 1 yıl içinde bitecek

Tarih: 21 Temmuz 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Arif Bayraktar
Galatasaray futbol takımının maçlarını oynayacağı İstanbul Seyrantepe''deki futbol stadı önümüzdeki pazartesi günü, 1 yıldabitirilmek şartıyla ihale edilecek. Şirketler 1 yılı kabul etmezse TOKİ aynı sürede kendisi stadı bitirecek. Yeni stadınVIP ve loca bilet satışından 105 milyon dolar gelir bekleyen Galatasaray bunun 43 milyon dolarlık kısmını sattı.

Galatasaray futbol takımının maçlarını oynayacağı İstanbul Seyrantepe Stadı 364 günde bitirilmek şartıyla 27 Temmuz 2009 günü ihale edilecek. İhaleyi yapacak kurum olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Projenin kalan süresi 540 gün olmasına rağmen biz bu süreyi 364 güne indirdik." dedi. İhalede istenilen bir yılda bitirme ve diğer şartları yerine getirecek bir firma çıkmaması halinde inşaatı TOKİ kendisi tamamlayacak. Bayraktar, "Yeni açılacak ihalede stadın yapılma süresi bir yıl olacak. Yani seneye Galatasaray maçlarını burada oynayacak. İhalede istenilen şartlar yerine getirilemediği takdirde, biz gerekli kaynağı hazırladık ve biz yaparız." diye konuştu.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat dün inşaatı yarım kalan Seyrantepe Türk Telekom Arena Stadı''nda, 27 Temmuz''daki yeni ihale öncesi bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Tayyip Erdoğan''ın kendisine stadı bitirmek için parayı bulup inşaatı tamamlaması talimatı verdiğini belirten Bayraktar, projenin tamamlanması için 540 gün olmasına rağmen bunu 364 güne çektiklerini kaydetti. TOKİ Başkanı, önümüzdeki hafta yapılacak ihale için 5 firmanın başvuruda bulunduğunu ifade etti.

Galatasaray Başkanı Adnan Polat, Seyrantepe Stadı daha bitmeden buradaki VIP ve localara ait 43 milyon dolarlık bilet sattıklarını, 62 milyon dolarlık daha satış yapmayı beklediklerini açıkladı. Projenin arkasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın bulunmasının kendilerine ümit verdiğini belirten Polat, "Gönlümüz, önümüzdeki sezon burada müsabaka yapmayı istiyor. Galatasaraylılar merak etmesinler. Böyle projelerde gecikmeler olabilir ama bu stat bitecektir." dedi.

2007''de ihale edildi, Eren Talu tamamlayamadı
Şişli Ayazağa''da E-6 Otoyolu''nun kenarındaki Seyrantepe Spor Kompleksi projesini TOKİ ilk olarak 27 Ağustos 2007 tarihinde ihale etti. 19 Ekim 2007''de ihaleyi kazanan Eren Talu Mimarlık ile Alke İnşaat ortak girişimi ile sözleşme imzalandı ve 720 günde bitirme şartıyla yer teslimi yapıldı. Ancak sözleşme şartlarına uyulmadığı gerekçesiyle 19 Haziran 2008''de TOKİ noter kanalı ile firmaya ihtarname gönderdi. Finansman sorununu gidermek amacıyla 17 Kasım 2008''de Abu Dhabi Group Developers şirketi projeye ortak edildi. Ancak işler yine yürümedi. Gelinen aşamada kompleks inşaatının yüzde 66''sının bitirilmesi gerekirken fizikî gerçekleşmenin yüzde 24''lerde kalması üzerine TOKİ 1 Temmuz 2009''da Eren Talu Mimarlık ile imzaladığı sözleşmeyi feshetti. Seyrantepe Stadı 52 bin kişilik, çok amaçlı, üstü kapanır-açılır spor komleksi olarak inşa ediliyor.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.