Haberler

Galatasaray gelecek yıl Aslantepe''de

Tarih: 21 Temmuz 2009 Kaynak: Referans

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yapımında yaşanan sorunlar nedeniyle ihalesi iptal edilen Türk Telekom Arena''nın yeni ihalesini 27 Temmuz Pazartesi günü yapacaklarını söyledi.

Bayraktar, Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat ile birlikte, Seyrantepe''deki Türk Telekom Arena''nın şantiyesinde düzenlediği basın toplantısında, TOKİ''nin stadın yeni ihalesi için gazetelere ilan verdiğini ifade ederek, şöyle dedi: "İhale gelir paylaşımı esasına göre açık ihale usulü ile yapılacaktır. Yerli ve yabancı inşaat firmalarına ve bunların kendi aralarında ya da finans kuruluşlarıyla yapacakları ortak girişimlere açıktır. Ancak uluslararası bir ihale değildir. 17 Temmuz tarihi itibariyle 5 firma ihale dosyası satın almıştır. İhale tarihi 27 Temmuz Pazartesi günüdür."

''Başbakan Erdoğan Projenin Arkasında''
Bayraktar, Türk Telekom Arena''nın "Türkiye Cumhuriyeti projesi" olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu proje Türk spor camiasının projesidir. Projenin bugüne kadar olan seyri çok açıktır. Bugünden sonra projeyi engellemeye yönelik girişimler kamuoyu tarafından, Galatasaray camiası tarafından ve idaremiz tarafından çok ciddi bir şekilde takip edilecektir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu projenin arkasındadır. 27 Temmuz''da yapılacak ihalede istenilen netice alınmazsa TOKİ olarak hak ediş ödemesi tarzındaki ihale ile projeyi en kısa sürede tamamlayacağız."

365 Günde Bitirme Hedefi

Projenin ne zaman bitirileceğine ilişkin soruya ise Bayraktar, "Yıl sonuna kadar değil, ama en kısa sürede bitecek. Kalan süre 540 gün olmasına rağmen, 365 günde tamamlamayı öngörüyoruz. Önümüzdeki yıl bu zamanlar bitirebiliriz" cevabını verdi.
Türk Telekom Arena''nın TOKİ''nin projesi olduğunu anlatan Bayraktar, şöyle konuştu: "Bir aksama olmuştur, bunun ezikliğini duyuyoruz. Şartların elverdiği ölçüde ne gerekiyorsa onu yapacağız. Başbakan''ın izni olmadan biz bu toplantıyı yapamayız. Başbakan''ın imzası var bu projede. Her şey onun bilgisi doğrultusunda oluyor. Başbakan da bu projenin yürümesini istiyor. Bizzat kendisi talimat verdi. Başbakan, ''Sen kendin, TOKİ olarak parasını bul ve bu işi yap'' diye bize talimat verdi."

''Eren Talu, Desteğe Rağmen Yapamadı''
Erdoğan Bayraktar, ihalesi feshedilen Eren Talu Mimarlık ve Alke İnşaat ortak girişiminin, sağladıkları bütün olanaklara rağmen, aşama kaydedemediğini dile getirdi.
Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yüklenici firma finansman ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla hisselerinin bir kısmının devri için idaremizden izin talebinde bulunmuş ve bu talep doğrultusunda idaremiz, projenin zamanında tamamlanabilmesi için bu talebi uygun görerek, yüklenici firmanın yabancı bir ortak edinmesini sağlamıştır. Firma yabancı bir ortak edinmesine rağmen, bir süre sonra iş yine aksamış ve programa uygun hale getirilememiştir."

Erdoğan Bayraktar, ihalenin iptal edilmesi nedeniyle işten çekilen yüklenici firma Eren Talu Mimarlık ve Alke İnşaat ortak girişiminin alacaklarıyla ilgili bir soruya, "Bu konular sözleşmede belli. O çerçevede çözülecektir" cevabını verdi.

Adnan Polat: Gecikme Galatasaray''ı olumsuz etkiledi
Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat da, Türk Telekom Arena''nın gecikmesinin, kulübü gerek sportif, gerekse ekonomik anlamda etkilediğini belirterek, "Arkaya dönüp ağlamak yerine, önümüze bakacağız" dedi.

Polat, Türk Telekom Arena inşaat şantiyesinde düzenlenen basın toplantısında, yeni dönemden beklentilerini dile getirdi.

Polat, stat inşaatında yaşanan duraklama nedeniyle son bir aydır loca ve kombine satışlarının bir duraklamaya girdiğini belirterek, "Bu toplantıdan sonra, satışlarımız aynı hızla devam edecektir. Loca ve VIP koltuk satışları yıl sonunda tamamlanmış olacak. Şu ana kadar sözleşmesini yaptığımız satışlar 43 milyon dolara ulaştı. Hedefimiz ise 105 milyon dolar. Bu kaynağı iki şirketimizin birleşmesinde kullanılacak" bilgisini verdi.
Toplantıdan sonra Adnan Polat ve Erdoğan Bayraktar, yetkililerle beraber bir süre özel olarak görüştü.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.